Իսպանական բանկը Մեծ Բրիտանիայում 140 մասնաճյուղ է փակում
Իսպանական Santander բանկի բրիտանական ստորաբաժանումը, որը Միացյալ Թագավորությունում տասը խոշորագույններից մեկն է, հայտարարել է երկրում 140 մասնաճյուղերի փակման մասին: Վարկային կազմակերպության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 1270 մարդ աշխատանքից ազատվելու վտանգի տակ կհայտնվի:
Բանկն իր որոշումը բացատրել է նրանով, որ ավելի ու ավելի շատ հաճախորդներ են սկսել օգտվել բջջային հարթակներից և ֆիզիկական գրասենյակների կարիքը նվազել է:
«Մեր հաճախորդների կողմից ընտրված բանկային ծառայությունների ձեռք բերման մեթոդները վերջերս լուրջ փոփոխություններ են կրել: Ավելի ու ավելի շատ հաճախորդներ օգտվում են բջջային և առցանց ալիքներից: Արդյունքում մենք ստիպված ենք եղել մի քանի բարդ որոշումներ կայացնել՝ ավելի քիչ ծանրաբեռնվածություն ունեցող ստորաբաժանումների վերաբերյալ, նաև այն գրասենյակների որոնք միմյանց մոտ են», - ասել է մասնավոր և իրավաբանական անձանց սպասարկման վարչության պետ Սյուզան Ալենը:
Նշվում է, որ ընկերությունը բանակցում է արհմիությունների հետ և հույս ունի վերաբաշխել փակվող մասնաճյուղերի մեկ երրորդ աշխատակիցներին այլ պաշտոններում: Ընդհանուր առմամբ, Մեծ Բրիտանիայում Santander-ը ներկայումս ունի 806 մասնաճյուղ, որոնք սպասարկում են 20 հազար աշխատակցի:

Банк Santander закроет 140 отделений в Великобритании
Британское отделение испанского банка Santander ("Сантандер"), входящего в десятку крупнейших в Соединенном Королевстве, заявило о планах закрыть 140 отделений в стране. Как говорится в распространенном в среду сообщении кредитной организации, под угрозой увольнения окажутся 1270 человек.
Банк обосновал свое решение тем, что все больше клиентов пользуются мобильными платформами и потребность в физических офисах снизилась.
«Способы получения банковских услуг, которые выбирают наши клиенты, серьезно изменились за последнее время. Все больше и больше клиентов используют мобильные и онлайн-каналы. В результате, нам пришлось принять несколько сложных решений по отделениям с меньшей загруженностью, а также по тем офисам, где у нас есть другие отделения поблизости», - приводятся в релизе слова главы отдела обслуживания частных и юридических лиц Сьюзан Аллен.
Отмечается, что компания ведет переговоры с профсоюзами и надеется перераспределить на другие должности порядка трети персонала закрывающихся отделений. Всего в настоящий момент у Santander в Великобритании 806 отделений, которые обслуживают 20 тыс. сотрудников.