Գնահատվում են ԱՄՆ պատժամիջոցների՝ հայաստանյան տնտեսության վրա բացասական հետևանքները
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունն ուսումնասիրություններ է նախաձեռնել՝ պարզելու հայաստանյան տնտեսության վրա ամերիկյան պատժամիջոցների առկա և հնարավոր ազդեցությունների չափը։ Aysor.am-ին այս մասին հայտնեց նախարարության տեղեկատվության ազատության ապահովման պատասխանատու Անահիտ Խեչոյանը։
Նշենք, որ գերատեսչությունից հետաքրրքվել էինք հատկապես իրանական կապիտալով աշխատող ընկերություններում առկա իրավիճակի մասին՝ փորձելով պարզել, թե ԱՄՆ սահմանած պատժամիջոցներն ինչ բացասական ազդեցություն են ունեցել այդ ընկերությունների, հետևաբար նաև՝ հայաստանյան տնտեսության վրա։
«Կազմակերպությունները կրած վնասների մասին իրենք կիմաման։ Մեզ, բնականաբար, ավելի հետաքրքիր է ՀՀ տնտեսության վրա պատժամիջոցների ընդհանուր ազդեցությունը, իսկ որպեսզի դա հասկանանք, պետք է հասկանանք՝ քանիսն են այդ կազմակերպությունները», - ասաց նա։
Անահիտ Խեչոյանը դժվարացավ նշել, թե ուսումնասիրությունների ավարտից հետո տեղեկատվությունը հասարակությանն ինչ ձևաչափով կներկայացվի՝ նախարարության կողմից մամուլի հաղորդագրության, թե գերատեսչությունն ինֆորմացիան կփոխանցի կառավարությանը, որն էլ կներկայացնի այն։
«Կարևորն այն է, որ մենք՝ որպես տնտեսական զարգացման համար պատասխանատու նախարարություն, այդպիսի ուսումնասիրություն ենք կատարում։ Իսկ թե արդյունքների մասին ով կհայտարարի և ինչ մակարդակով, ժամանակի խնդիր է», - ասաց տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության աշխատակիցը։

Studies initiated to reveal impact of American sanctions on Armenia’s economy
Armenia’s Economic Development and Investments Ministry has initiated studies to find out the possible impact of American sanctions on the Armenian economy, Anahit Khechoyan, head of ministry’s information department, told Aysor.am.
Aysor.am has sent an inquiry to the ministry to find out the situation with the companies working with Iranian capital, trying to find out the volume of impact of the U.S. sanctions on them and consequently on Armenia's economy in general.
Khechoyan stressed that they are more interested in the general impact of the sanctions on the Armenian economy and not on the separate organizations. “For finding it out, we need to know how many such organizations we have,” she said.
Khechoyan said it is not clear in what way the information will be presented to the public after the studies are completed but stressed that two ways are possible either via press release or the ministry will pass the information to the government, which will present it.
“The important thing here is that as a ministry responsible for economic development, we have initiated such a study,” the ministry’s official said, adding that the other issues like how it will be presented and by who are matters of time.