Չափազանց նվազ է հավանականությունը, որ երբևիցե Արցախը բանակցային կողմ կդառնա. քաղաքագետ
Հայաստանի և Արցախի շահերից է բխում, որ Լեռնային Ղարաբաղը դառնա բանակցային գործընթացի լիիրավ կողմ, բայց միաժամանակ պետք է հաշվի առնել, որ Ադրբեջանն այդ դեպքում հաստատապես հրաժարվելու է բանակցային գործընթացից։ Այդ երկիրն ընդհանրապես չի բանակցելու, քանի որ չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի ինքիշխանությունը և Արցախի իշխանություններին։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց Միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Մոսկվայում Նիկոլ Փաշինյանի արված հայտարարությանը, որ ինքը չի կարող ԼՂ անունից բանակցել։
Սարգսյանը հիշեցրեց՝ Արցախի փոխարեն չբանակցելը ՀՀ նոր իշխանությունների սկզբունքային դիրքորոշումն է, որի մասին Փաշինյանն առաջին անգամ խոսել է վարչապետ դառնալուց անմիջապես հետո, ինչպես նաև կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ։
«Սա մի դիրքորոշում է, որը նա հիմնավորել է նաև նախորդ խորհրդարանում։ Նիկոլ Փաշինյանը նաև պնդել է, որ Արցախը պետք է դառնա բանակցային կողմ։ Սակայն ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը երբեք այդ ճանապարհով չի գնալու։ Այդ երկիրը պնդում է, որ Հայաստանը պետք է բանակցի երկու պետությունների փոխարեն, մինչդեռ Երևանը պնդում է, որ չի կարող բանակցել Արցախի փոխարեն։ Փաշինյանի հիմնավորումները կարող են ընդունելի կամ անընդունելի լինել, բայց պետք է հաշվի առնենք, որ Արցախի ժողովրդի ձայնը բանակցային որոշակի փուլում պետք է լսելի լինի, արցախցիների կարծիքը պետք է հաշվի առնվի», - նկատեց մեր զրուցակիցը։
Սուրեն Սարգսյանն ընդգծեց, որ այս թեզի մասին, բացի հայկական կողմից, արդեն իսկ խոսում են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, և կասկածից վեր է, որ ինչ-որ պահի արցախահայության ձայնը լսելի է լինելու։
«Բայց ես համարում եմ, որ չափազանց նվազ է հավանականությունը, որ երբևիցե Արցախը բանակցային կողմ կդառնա։ Ադրբեջանը բազմիցս հայտնել է իր դիրքորոշումը, որ չի պատրաստվում բանակցել որևէ մեկի հետ, բացի ՀՀ ղեկավարությունից։ Դա նաև նրա մարտավարությունն է՝ ցույց տալու, որ հակամարտության կողմերը Հայաստանն ու Ադրբեջանն են, ոչ թե Արցախն ու Ադրբեջանը։ Եթե նա ցույց տա, որ հակամարտության կողմերն Արցախն ու ինքն են, կստացվի, որ ճանաչում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքի համար պայքարի դուրս եկած ժողովրդի իրավունքները, նաև այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից դեռևս 90-ականներին ճնշում է եղել արցախցի ժողովրդի նկատմամբ», - ամփոփեց քաղաքագետը։

Чрезвычайно мала вероятность, что когда-нибудь Арцах станет стороной переговоров – политолог
Полноправное участие Нагорного Карабаха в переговорном процессе вытекает из интересов Армении и Арцаха, однако в то же время необходимо учесть, что в этом случае Азербайджан категорически откажется от процесса переговоров. Эта страна вообще не будет вести переговоры, поскольку не признает суверенитет Нагорного Карабаха и власти Арцаха. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по международному праву и международным отношениям, политолог Сурен Саркисян, касаясь озвученного в Москве Николом Пашиняном заявления о том, что он не может вести переговоры от имени Нагорного Карабаха.
Саркисян напомнил, что отказ вести переговоры вместо Арцаха – это принципиальный подход новых властей Армении, о котором Пашинян впервые заявил сразу после вступления в должность премьер-министра, а также во время представления программы правительства.
«Это позиция, которую он обосновал и в прежнем парламенте. Никол Пашинян утверждал также, что Арцах должен стать стороной переговоров. Однако очевидно, что Азербайджан никогда не пойдет по этому пути. Эта страна настаивает на том, что Армения должна вести переговоры вместо двух государств, в то время как Ереван утверждает, что не может вести переговоры от имени Арцаха. Обоснования Пашиняна могут быть приемлемыми или неприемлемыми, однако мы должны учесть, что голос народа Арцаха на определенном переговорном этапе должен быть услышан, мнение арцахцев должно быть учтено», - отметил наш собеседник.
Сурен Саркисян подчеркнул, что кроме армянской стороны об этом тезисе уже говорят также сопредседатели Минской группы ОБСЕ и вне сомнения, что голос арцахцев в какой-то момент будет услышан.
«Однако я считаю, что чрезвычайно мала вероятность того, что Арцах когда-нибудь станет стороной переговоров. Азербайджан неоднократно заявлял свою позицию, что не собирается вести переговоры с кем-то кроме руководства Армении. Это также его тактика продемонстрировать, что стороны конфликта – Армения и Азербайджан, а не Арцах и Азербайджан. Если он покажет, что сторонами конфликта являются Арцах и Азербайджан, то получиться, что признает право народа, борющегося за самоопределения Арцаха, а также то обстоятельство, что еще в 90-х годах власти Азербайджана оказывали давление на арцахский народ», - резюмировал политолог.