«Հրապարակ». ԵՄ-ն մտավախություն ունի՝ ՀՀ իշխանությունները ֆիասկո կգրանցեն ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրի ժամանակին կյանքի կոչելու հարցում
25/01/2019 10:06
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ իր տեղեկություններով` Եվրոպական Միությունը պատրաստվում է կառավարությանը կից բարձրաստիճան խորհրդատուների խորհուրդ ստեղծել` եվրոպական առաջատար մասնագետներից։
«Ըստ ամենայնի` ԵՄ-ն մտավախություն ունի, որ այսպես շարունակվելու դեպքում ՀՀ իշխանությունները ֆիասկո կգրանցեն ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրի ժամանակին կյանքի կոչելու հարցում, որովհետև կոմպետենցիայի պակաս ունեն, և ջուրը կլցվի ողջ աշխատանքը` բարեփոխումների ընթացքի, նախատեսված պայմանավորվածությունների, ստանձնած պարտավորությունների մասով», - ասել է կառավարության մեր աղբյուրը:
Իսկ գուցե իշխանությունը մտածվա՞ծ է դանդաղեցնում այդ ընթացքը, որովհետև շատ հարցերի հետ կապված` անհանգստություններ ունեն Ռուսաստանից։ «Չեմ բացառում, դա էլ կա, այնուհանդերձ, կարծում եմ` կառավարությունը վերջնական համաձայնություն հաստատ կտա, և խորհուրդը կգործի։ Ի դեպ, Տիգրան Սարգսյանի կառավարությանը կից նույնպես համանման փորձագետների խումբ էր գործում, բայց ո՛չ այսքան ներկայացուցչական․ նրանք նախապատրաստում էին ասոցացման համաձայնագիրը, սակայն երբ չստորագրվեց, թողեցին-գնացին։ Այս խորհրդի պլանկան շատ բարձր է», - ասել է թերթի աղբյուրը:

«Грапарак»: ЕС обеспокоен, что власти Армении потерпят фиаско в вопросе реализации соглашения Армения – ЕС
25/01/2019 11:20
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что Европейский союз собирается создать при правительстве Армении совет высокопоставленных консультантов – из ведущих европейских специалистов.
«По всей видимости, ЕС обеспокоена тем, что если все продолжаться подобным образом, правительство окажется перед фиаско в вопросе своевременного претворения в жизнь соглашения Армения – ЕС, поскольку отмечается недостаток компетентности вся работа будет брошена в воду – по части процесса реформ, предусмотренных договоренностей, взятых обязательств», - сказал источник издания в правительстве.
А может власти обдуманно замедляют этот процесс, поскольку в связи со многими вопросами есть обеспокоенность из Россией? «Не исключаю, это тоже есть, вместе с тем считаю, что правительство точно даст окончательное согласие, и совет будет создан. Кстати, при правительстве Тиграна Саркисяна также действовала аналогичная группа экспертов, но не такая представительная: они подготавливали соглашение об ассоциации, однако когда оно не было подписано, оставили и уехали. У этого совета очень высокая планка», - заявил источник газеты.