Մհեր Ենոքյանի ներման հարցի վերաբերյալ ՀՀ նախագահը մինչ այս պահը վարչապետից առաջարկություն չի ստացել
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից արձագանքել են ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի ներման հարցի շուրջ։
«Հաշվի առնելով, որ հասարակական հնչեղություն ստացած՝ ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի ներման հարցը, ինչպես նաև՝ 1996թ. սպանված Իոսիֆ Աղաջանովի հոր՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի բիոքիմիայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Միխայիլ Աղաջանովի՝ Հանրապետության նախագահին ուղղված հանդիպման խնդրանքը քննարկվում են զանգվածային լրատվամիջոցներում, և ի պատասխան բազմաթիվ հարցումների՝ հայտնում ենք, որ Հանրապետության նախագահին ուղղված բաց նամակի և դիմումի մասին զեկուցվել է նախագահ Արմեն Սարգսյանին: «Ներման մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն, Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական հանձնաժողովը վարչապետին է ներկայացնում եզրակացություն ներման խնդրագրի վերաբերյալ, որից հետո վարչապետը Հանրապետության նախագահին ներկայացնում է ներման խնդրագիր ներկայացրած անձին ներում շնորհելու կամ ներման շնորհումը մերժելու մասին առաջարկություն:
Մինչ այս պահը, Հանրապետության նախագահը բարձրացված հարցի վերաբերյալ որևէ առաջարկություն վարչապետից չի ստացել: Այս մասին Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը տեղյակ է պահել նաև Ելենա Աղաջանովին՝ նրա հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում», - նշված է նախագահի աշխատակազմի արձագանքում։

Президент Армен Саркисян до сих пор не получал от премьера предложения о помиловании Мгера Енокяна
Аппарат президента Армении распространило заявление в связи с вопросом помилования приговоренного к пожизненному заключению Мгера Енокяна.
«Учитывая большой общественный резонанс в связи с вопросом помилования пожизненно осужденного Мгера Енокяна, а также адресованную президенту Армении отцом убитого в 1996 году Иосифа Агаджанова, заведующем кафедрой биохимии Ереванского медицинского университета имени Мхитара Гераци, профессором Михаилом Агаджановым просьбу о встрече, которая обсуждается в средствах массовой информации, сообщаем в ответ на многочисленные запросы, что президенту Армену Саркисяну доложено об открытом письме и заявлении. Согласно статье 5 Закона «О помиловании», консультативная комиссия по рассмотрению вопросов о помиловании представляет премьер-министру заключение о прошении, после чего премьер-министр представляет президенту предложение о присуждении помиловании или отклонении помилования лицу, представившему прошение.
До этого момента президент Армен Саркисян не получал от премьер-министра предложения о помиловании Мгера Енокяна. Об этом Аппарат президента Армении проинформировал также Елену Агаджанову во время телефонного разговора с ней», - отмечается в заявлении Аппарата президента.