Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքը ստվեր է գցելու ժողովրդավարական ուղին բռնած Հայաստանի վրա. իրավապաշտպան
28/01/2019 12:18
Կասկածից վեր է, որ Haynews.am կայքի համակարգող Մհեր Եղիազարյանի մահվան փաստը տեղ է գտնելու միջազգային մի շարք իրավապաշտպան կառույցների տարեկան զեկույցներում և էապես ազդելու է նոր Հայաստանի վարկանիշի վրա, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով թեմայի շուրջ The Washington Post-ի հրապարակմանը։
«Պարբերականի անդրադարձն ինքնին ցավալի է, որովհետև դա անդրադարձերի մեջ առաջինը կլինի։ Երբ գրվեն մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության մասին այս տարվա զեկույցները, Մհեր Եղիազարյանի մահվան դեպքն անպայման հաշվի է առնվելու։ Իհարկե, լավ է, որ մեր երկրում լրագրողների մահվան դեպքեր չեն լինում, բայց առնվազն 3-4 զեկույցներում թեմային անդրադառնալու են», - համոզմունք հայտնեց իրավապաշտպանը։
Լարիսա Ալավերդյանն ընդգծեց՝ իրավապահ մարմիններին և ուժային կառույցներին քննադատելիս ինքը շեշտել է, որ խոսքը կոնկրետ անձանց մասին չէ։
«Խափանման միջոցն ընտրելուց ամենևին չեն հիմնավորում կոնկրետ դեպքի հանգամանքները։ Իսկ Մհերի Եղիազարյանի պարագայում ունենք մարդու կյանքի  կորուստ։ Եթե այս հանգամանքից օգտվեն Հայաստանի հանդեպ ոչ բարիդրացիական վերաբերմունք ունեցող երկրները, վերջիններս կարող են ջանալ և Հայաստանում մարդու իրավունքների հարցը մուտք անել այս կամ այն հարթակի օրակարգ», - ասաց Լ.Ալավերդյանը։
Նա նաև շեշտեց՝ միջազգային հանրությունը, որքան ողջունում է Հայաստանում ժողովրդավարությունը, այնքան պատկան մարմիններն իրենց գործողություններում պետք է զգուշավոր լինեն։
«Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքը ստվեր է գցելու ժողովրդավարական ուղին նորովի բռնած երկրի վրա։ Իսկ ո՞ւմ պատիվն է ավելի բարձր, քան Հայաստանի։ Գործողություններ կատարելուց առաջ նախ սա պետք է նկատի ունենալ», - ասաց իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 26-ին «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում 44-օրյա հացադուլից հետո մահացել է «Haynews.am» լրատվական կայքի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը։ Նա նաև «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահն էր։
Վերջինիս ինքնազգացողության կտրուկ վատթարացման կապակցությամբ հրավիրվել էր շտապօգնություն, որի կողմից ժամը 06։35-ի սահմաններում արձանագրվել էր կալանավորված անձի կենսաբանական մահը։ Մհեր Եղիազարյանը 2018 թվականի դեկտեմբերի 5-ից հացադուլ էր հայտարարել։

Смерть Мгера Егиазаряна бросает тень на идущую по пути демократии Армению – Лариса Алавердян
Факт смерти ответственного за сайт Haynews.am Мгера Егиазаряна, вне сомнения, будет отражен в докладах ряда правозащитных организаций и повлияет на рейтинг Армении, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян, касаясь публикации на эту тему в «The Washington Post».
«Публикация газеты вызывает сожаление, поскольку эта лишь первая реакция. Случай смерти Мгера Егиазаряна обязательно будет учтен во время составления докладов о правах человека и свободе слова в этом году. Конечно, хорошо, что в нашей стране не бывает случаев смерти журналистов, однако как минимум в 3-4 докладах эта тема будет упоминаться», - сказала Лариса Алавердян.
Она подчеркнула, что во время озвученной в адрес правоохранительных органов и силовых структур критики она отмечала, что речь не идет о конкретных лицах.
«Во время избрания меры пресечения обстоятельства конкретного случая не обосновываются. А в случае с Мгером Егиазаряном мы имеем смерть конкретного человека. Если этим обстоятельством воспользуются страны, которые недружелюбно относятся к Армении, они могут приложить усилия и внести в повестку той или иной организации вопрос прав человека в Армении», - сказала Лариса Алавердян.
Она также отметила, что как бы международное сообщество не приветствовало демократию в Армении, надлежащие органы должны проявлять осмотрительность в своих действиях.
«Обстоятельство смерти Мгера Егиазаряна бросает тень на нашу страну, идущую по пути демократии. Разве есть что-то важнее, чем достоинство Армении? Прежде чем действовать, нужно считаться с этим», - сказала правозащитник.
Напомним, 26 января в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен» после 44-дневной голодовки умер журналист, ответственный за новостной сайт «Haynews.am» Мгер Егиазарян. Он также являлся вице-председателем партии «Армянские орлы: Единая Армения».
В связи в связи с резким ухудшением самочувствия Мгера Егиазаряна была вызвана скорая помощь, которая около 06:35 зафиксировала биологическую смерть арестованного лица. Мгер Егиазарян объявил 5 декабря 2018 года голодовку.