Հայաստանի և Արցախի միջև հաձայնագրի դե յուրե ձևակերպումն ինքն իրենով մեսիջ է. Թևան Պողոսյան
Վստահ եմ, որ բոլոր կողմերը գիտակցում են՝ ինչ մեսիջներ են ուղարկվելու արտաքին աշխարհին Հայաստանի և Արցախի միջև հնարավոր ռազմաքաղաքական համաձայնագրով, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» նախագահ Թևան Պողոսյանը՝ անդրադառնալով Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի այն հայտարարությանը, որ կողմերի միջև նման համաձայնագրի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։
«Երևի հաշվարկել են, որ համաձայնագիրը պետք է կնքել այն ժամանակ, երբ դրա ճիշտ ժամանակը կլինի։ Մի բան, սակայն, պետք է գիտակցենք. այսօրվա դրությամբ Հայաստանի և Արցախի միջև հարաբերությունները շատ հարցերում ձևակերպված չեն փաստաթղթով, բայց միշտ քննարկվում են, պայմանավորվում են», - ասաց քաղաքագետը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանը, որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, խորհրդարանի, կառավարության և պետական ինստիտուտների մակարդակով հաջողությամբ փոխգործակցում է վերջինիս հետ։
Թևան Պողոսյանի խոսքով՝ հայկական երկու պետությունները գոյակցում են քաղաքական համագործակցության իրավիճակում, և հարցն այդ համագործակցությունը դե յուրե ձևակերպելն է։
«Իսկ դե յուրե ձևակերպումն ինքն իրենով մեսիջ է։ Մինչև հիմա համարել են, որ ռազմաքաղաքական համաձայնագրի ժամանակը չէ, հիմա, եթե համարեն՝ ժամանակն է, համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա», - նշեց քաղաքագետը։
Անդրադառնալով կնքվելիք համաձայնագրի առնչությամբ միջազգային հանրության հնարավոր արձագանքին՝ Թևան Պողոսյանը նկատեց, որ այն միանշանակ չի լինելու։
«Լինելու են երկրներ, որոնք այդ փաստը ոչ մի կերպ չեն ընդունելու կամ ընդունելու են անտարբերությամբ։ Նրանց շահերի մեջ չեն մտնում ո՛չ մեր տարածաշրջանը, ո՛չ Արցախյան հիմնախնդիրը, ո՛չ էլ այն, թե ինչ հարաբերություններ են այստեղ հաստատվում։ Բայց կան այնպիսի երկրներ, որոնք ունեն յուրահատուկ հետաքրրքություններ։ Կան երկու երկրներ՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, որոնք համարում են, որ Հայաստանն իրենց թշնամին է։ Եվ իհարկե, կան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երեք երկրները։ Այնպես որ, ամեն երկիր, առանձին վերցրած, իր վերաբերմունք է ունենալու։
Իսկ ահա հայկական երկու պետությունների ղեկավարներն առաջնորդվում են միայն ու միայն հայկական շահերով և ըստ դրա՝ գործողությունների գնում», - ասաց քաղաքագետը։

De jure formulation of Armenia-Artsakh cooperation is a message in itself: Tevan Poghosyan
All the parties realize what messages will be sent to the world with the possible military-political cooperation agreement between Armenia and Artsakh, political analyst, chairman of International Center for Human Development Tevan Poghosyan told Aysor.am, referring to the statement of Artsakh security council secretary Vitaly Balasanyan that such an agreement is being prepared.
“Probably they have calculated that the agreement should be signed at a proper time. But we must realize one thing, as of today the relations between Armenia and Artsakh are not fixed by a document but they always have discussions, reach arrangements,” he said, reminding that as a guarantor of Artsakh’s security Armenia easily cooperates with Artsakh’s government, parliament and state institutions.
Poghosyan said that the two Armenian states are political cooperating and the issue is just registering it de jure.
“De jure formulation is a message in itself. Till now it has been considered that it is not time for military-political agreement, now if they consider it to be the time, the agreement will be signed,” the expert said.
As to the possible response of the international community, Poghosyan said it will not be unanimous one.
“There will be countries which will not accept the fact or will accept it with indifference. They are not interested in regional issues, in Artsakh issue, in relations forming here. But there are countries which have unique interests. There are two countries – Azerbaijan and Turkey – which consider Armenia to be their enemy and of course there are three Minsk group co-chairing countries,” he said, adding that each country will have a separate attitude.
“While the leaders of the two states are being guided only and only by Armenian interests and act in accordance with them,” the expert said.