Որևէ մեկին թույլ չի տրվելու բանակցել ոչ հայանպաստ հարցերի շուրջ. Վիտալի Բալասանյան (Տեսանյութ)
Արցախի հարցը լուծվելու է համայն հայության և մեր ժողովրդի ուժերով, Եռաբլուրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
«Որևէ մեկն իրավունք չունի, կապ չունի՝ ով է դա ասողը կամ բանակցողը, Արցախի Հանրապետության պետականության, ամրագրված սահմանադրության և մնացած օրենքներով, բանակցել, խոսել», - ասաց Բալասանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Դավոսում ի՞նչ հարցեր են քննարկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Կարող են միջնորդել, կարող են երաշխավորել, բայց բանակցել ոչ հայանպաստ հարցերի շուրջ, որևէ մեկին թույլ չի տրվելու», - ընդգծեց Վ. Բալասանյանը:

Секретарь Совбеза Карабаха уверен в возможности возвращения Арцаха за стол переговоров
Вопрос Арцаха будет решен усилиями всего армянства и нашего народа, заявил сегодня журналистам секретарь Совета национальной безопасности Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян.
«Никто не имеет права, вне зависимости от его личности, вести переговоры о государственности, конституции Арцаха. Могут быть посредниками, могут быть гарантом, но вести переговоры по вопросам, не исходящим из интересов армянства, никому не дозволено», - отметил он.
На вопрос, есть ли возможность сегодня вернуть Арцах за стол переговоров, В.Баласанян ответил: «Однозначно. Времена изменились».