Արցախի հարցով բանակցությունները պետք է պաշտոնական փաստաթղթի շուրջ արվի. բանավոր բոլոր խոսակցությունները բերելու են ամենավատ վիճակին. Բալասանյան
28/01/2019 12:40
Արցախի հարցով բանակցությունները պետք է պաշտոնական փաստաթղթի շուրջ արվի, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
«Նրանք, ովքեր ասում են, որ ժողովրդին պետք է պատրաստել խաղաղության, ես հորդորում եմ, առաջարկում եմ, որպեսզի համապաստախան ինստիտուտները, համապատասխան երկրի ղեկավարները կնքեն խաղաղության պայմանագիր։ Եթե մենք չունենք խաղաղության պայմանագիր, մենք չունենք այն փաստաթուղթը, որը կճանաչի Միջազգային հանրությունը, ինչի՞ մասին է խոսքը՝ ժողովրդին պատրաստել խաղաղության», - նշեց նա։
Վիտալի Բալասանյանի խոսքով՝ միշտ էլ խաղաղության պատրաստ ենք եղել, պարտադրված ենք մտել պատերազմի մեջ։
«Փաստաթուղթ է պետք, որպեսզի Ադրբեջանում ապրող ժողովուրդը, Ռուսաստանում ապրող հայերն ու ադրբեջանցիները, Հայաստանում ապրող ժողովուրդը, Արցախում ապրող ժողովուրդն իմանա՝ ինչի մասին է խոսքը։ Մարդ կա՞, որ ուզում է պատերազմ լինի, իհարկե ոչ, բայց խաղաղության պատրաստվելու համար մեզ փաստաթուղթ է պետք», - ընդգծեց նա։
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշեց, որ բանավոր բոլոր խոսակցությունները բերելու են ամենավատ վիճակին։
«Բանավոր հարցեր չեն լուծում», - ասաց նա։
Հարցին՝ Արցախի համար կարո՞ղ է ընդունելի լինել խաղաղության դիմաց որոշակի զիջումների գնալ, Վիտալի Բալասանյանը շեշտեց՝ ոչ։
«Միանշանակ ասում եմ՝ ոչ, Արցախյան կողմն ու համայն հայությունը պատրաստ չէ որևէ տարածքային զիջման ինչ-որ բանի դիմաց, մենք ժամանակիին այդ զիջումներն արել ենք», - ասաց Վ. Բալասանյանը։

Карабахский вопрос не может быть решен устными разговорами, необходимо соглашение о мире – Виталий Баласанян
28/01/2019 12:54
Переговоры по карабахскому урегулированию должны вестись на основе официального документа, заявил журналистам секретарь Совета национальной безопасности Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян.
«Сейчас говорят, что народы надо готовить к миру. Я призываю, чтобы соответствующие институты, руководители стран подписали соглашение о мире. Если у нас нет соглашения о мире, то о чем речь, о какой подготовке к миру идет речь», - сказал он.
В.Баласанян отметил, что армянский народ всегда готов к миру.
«Нужен документ, чтобы проживающий в Азербайджане народ, проживающие в России армяне и азербайджанцы, народы Армении и Арцаха поняли, о чем речь. Есть человек, который хочет войны? Конечно, нет. Но для подготовки к миру нам нужен документ», - подчеркнул он.
По его словам, все устные разговоры приведут к самой худшей ситуации. «Устно вопросы не решаются», - отметил В.Баласанян.