Յոհանես Հանի երևանյան այցը Հայաստանին շտապեցնելու քայլ է. քաղաքագետ
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի երևանյան այցը կարելի է գնահատել որպես Հայաստանին շտապեցնելու քայլ, որովհետև մեր երկիրն արդեն քանի ամիս պետք է քայլեր կատարեր ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի շրջանակներում։ Դրանք, սակայն, չեն կատարվել, և Բրյուսելը փորձում է Երևանին հիշեցնել այդ մասին ու շտապեցնել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը։
Հարցին՝ ԵՄ անդամ երկրներին զուգահեռ՝ համաձայնագրի վավերացման շրջանակներում պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանն անելու այն կարևոր քայլերը, որոնք կնպաստեն ուշացող գործընթացի հանգուցալուծմանը, քաղաքագետը բացասական պատասխան տվեց։
«Ինձ թվում է՝ ոչ, որովհետև ինչ վերաբերում է մեր արտաքին գերատեսչությանը, ապա այն ամբողջովին ընկղմված է ղարաբաղյան խնդրի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մեջ։ Պարզապես պետք է անհրաժեշտ ռեսուրս ունենանք, որպեսզի Եվրամիության հետ աշխատանքներ տանենք», - նշեց Աղասի Ենոքյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն համաձայանգրի տեխնիկական մասին՝ նա համոզմունք հայտնեց, որ նոր կառավարությունը պետք է ներկայացնի իր հայեցակարգը, որպեսզի հասկանալի լինի՝ որքանով է այն համահունչ նախկին իշխանությունների նախաձեռնած եվրաինտեգրման քայլերին։
«Մյուս կողմից, եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի այցը Հայաստան պետք է դիտարկել արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում, որովհետև տեսնում ենք, որ այժմ կարգավորման շուրջ բավականին ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում։ Չեմ բացառում, որ Եվրամիության կողմից հակամարտության կողմերին կտրվի լուրջ քաղաքական և ֆինանսական աջակցություն», - ասաց քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը։

The visit of EU commissioner a step to hurry up Armenia: political analyst
The visit of the EU commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn is a step to hurry up Armenia as the country was to undertake steps in the sidelines of Armenia-EU Agreement few months ago, political analyst Aghasi Yenokyan said, speaking to Aysor.am.
Asked whether Armenia is ready to undertake the important steps to solve the issue of delayed process, the expert said, “I think it is not. As to our foreign affairs institution, it is fully involved in the Karabakh conflict settlement process and relations with Russia. It is just necessary to have the resource to work with the EU,” Yenokyan said.
The expert said that the new government must present its concept over the Armenia-EU Agreement for it to be clear how it coincides with the euro-integration steps of the previous authorities.
“On the other hand the visit of the high-ranking officials to Armenia must be viewed in the pre-context of the Karabakh conflict settlement , as we see that intensive talks are taking place,” he said, stressing that it is not excluded that the EU will give serious political and financial assistance to the conflicting parties.