Յոհանես Հանի երևանյան այցը Հայաստանին շտապեցնելու քայլ է. քաղաքագետ
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի երևանյան այցը կարելի է գնահատել որպես Հայաստանին շտապեցնելու քայլ, որովհետև մեր երկիրն արդեն քանի ամիս պետք է քայլեր կատարեր ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի շրջանակներում։ Դրանք, սակայն, չեն կատարվել, և Բրյուսելը փորձում է Երևանին հիշեցնել այդ մասին ու շտապեցնել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը։
Հարցին՝ ԵՄ անդամ երկրներին զուգահեռ՝ համաձայնագրի վավերացման շրջանակներում պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանն անելու այն կարևոր քայլերը, որոնք կնպաստեն ուշացող գործընթացի հանգուցալուծմանը, քաղաքագետը բացասական պատասխան տվեց։
«Ինձ թվում է՝ ոչ, որովհետև ինչ վերաբերում է մեր արտաքին գերատեսչությանը, ապա այն ամբողջովին ընկղմված է ղարաբաղյան խնդրի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մեջ։ Պարզապես պետք է անհրաժեշտ ռեսուրս ունենանք, որպեսզի Եվրամիության հետ աշխատանքներ տանենք», - նշեց Աղասի Ենոքյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն համաձայանգրի տեխնիկական մասին՝ նա համոզմունք հայտնեց, որ նոր կառավարությունը պետք է ներկայացնի իր հայեցակարգը, որպեսզի հասկանալի լինի՝ որքանով է այն համահունչ նախկին իշխանությունների նախաձեռնած եվրաինտեգրման քայլերին։
«Մյուս կողմից, եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի այցը Հայաստան պետք է դիտարկել արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում, որովհետև տեսնում ենք, որ այժմ կարգավորման շուրջ բավականին ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում։ Չեմ բացառում, որ Եվրամիության կողմից հակամարտության կողմերին կտրվի լուրջ քաղաքական և ֆինանսական աջակցություն», - ասաց քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը։

Ереванский визит Йоханнеса Хана направлен на то, чтобы подстегнуть Армению – Агаси Енокян
Визит Комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнеса Хана в Армению можно оценить как шаг, направленный на то, чтобы подстегнуть Армению к шагам, которые она должна была реализовать в течение нескольких месяцев в рамках соглашения Армения – ЕС. Однако эти шаги не сделаны, и Брюссель пытается напомнить об этом Еревану и подстегнуть, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Агаси Енокян.
На вопрос, готова ли Армения параллельно со странами-членами ЕС в рамках ратификации соглашения к реализации тех важных шагов, которые поспособствуют разрешению задерживающегося процесса, политолог дал негативных ответ.
«На мой взгляд, нет, поскольку, что касается нашего внешнеполитического ведомства, то оно полностью погружено в карабахский конфликт и отношения с Россией. У нас просто должны быть необходимые ресурсы, чтобы вести работу с ЕС», - сказал Агаси Енокян.
Касаясь технической части Соглашения Армения – ЕС, политолог выразил убеждение, что новое правительство должно представить свою концепцию, чтобы было понятно, насколько она соответствует предусмотренным прежними властями шагам для евроинтеграции.
«С другой стороны, визит высокопоставленного чиновника в Армению нужно рассматривать в контексте урегулирования карабахского конфликта, поскольку мы видим, что сейчас проходят довольно интенсивные обсуждения вокруг урегулирования. Не исключаю, что со стороны Евросоюза сторонам конфликта будет предоставлена серьезная политическая и финансовая поддержка», - сказал политолог.