Չենք մեկնաբանում անհատական գործեր, որ չազդենք այս կամ այն ուղղությամբ. Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատարը՝ Քոչարյանի գործի մասին
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հրաժարվեց մեկնաբանել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը կամ նրա դեմ հարուցված քրեական գործը։
«Գիտեմ, որ դուք մեկնաբանություն եք ակնկալում, բայց դա կլինի հնչեղ, թե պակաս հնչեղ գործ, մենք սովորաբար չենք մեկնաբանում անհատական գործեր», - ասաց Յ. Հաանը՝ լրագրողի հարցին ի պատասխան:
«Մեր հասկանալով դա հենց իրավունքի գերիշխանության խնդիրն է, ու դատական համակարգի գործն է: Մենք չպետք է մեկնաբանենք, որպեսզի չազդենք այս կամ այն ուղղությամբ», - ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատարը:

Мы не комментируем индивидуальные дела, чтобы не влиять на их ход – еврокомиссар о деле Роберта Кочаряна
Европейский комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан сегодня на пресс-конференции отказался комментировать арест второго президента Армении Роберта Кочаряна или уголовное дело в его отношении.
«Знаю, что вы ждете комментария, однако независимо от того, насколько это дело громкое или нет, мы обычно не комментируем индивидуальные дела», - заявил Йоханнес Хан.
«В нашем понимании это именно вопрос верховенства закона и дело судебной системы. Мы не комментируем, чтобы не повлиять на ход дела», - сказал европейский комиссар.