Կարևորում ենք ԵՄ աջակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին. Նիկոլ Փաշինյան
29/01/2019 18:34
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանին, տեղեկացնում են վարչապետի մամուլի գրասենյակից։
Ողջունելով ԵՄ հանձնակատարի գլխավորած պատվիրակությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական միության հետ համագործակցության խորացումը: Վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ ժողովրդավարական զարգացմանը և բարեփոխումների գործընթացին ԵՄ կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը և նշել, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել փոխգործակցությունը Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում:
«Ժողովրդավարությունը մեր հասարակության համար արժեք է, ներքին համոզմունք, այլ ոչ թե աշխարհաքաղաքական կողմնորոշում: Այս համատեքստում կարևորում ենք ԵՄ աջակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին՝ երկրի ղեկավարն ասել է, որ ընտրություններն անցկացվել են ազատ և թափանցիկ, ինչն ընդունվել է միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից, և Հայաստանը հաստատակամ առաջ է ընթանում ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով: Վարչապետն ընդգծել է՝ կառավարության օրակարգում այժմ երկրում տնտեսական հեղափոխութ յան իրականացումն է, և այդ ուղղությամբ հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում:
Իր հերթին Յոհանես Հանն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը կարևորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և պատրաստ է նպաստելու տարբեր ոլորտներում ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների իրականացմանը: ԵՄ հանձնակատարը ողջունել է մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակից Հայաստանը կարևոր գործընկեր է ԵՄ-ի համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգի շուրջ, անդրադարձել Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրին վերաբերող հարցերի: Արծարծվել են, մասնավորապես, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, դատական համակարգի բարեփոխմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, գործարար միջավայրի բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է հատկապես անկախ դատական համակարգի ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Յոհանես Հանը քննարկել են նաև տնտեսական գործակցության հետագա ընդլայնման, ԵՄ կողմից Հայաստանում իրականացվող զարգացման ծրագրերի ընդլայնման հնարավորությունները: Մասնավորապես, երկուստեք հեռանկարային է համարվել ենթակառուցվածքների, կրթության, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով նոր նախաձեռնությունների իրագործումը: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտին հասցնելը և դրա առաջին փուլի շրջանակում քայլերի ձեռնարկու մը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է բոլոր գործընկերների հետ և ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում համագործակցության հետևողական զարգացումը՝ ընդգծելով Հայաստան-ԵԱՏՄ, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ տնտեսական հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:
ՀՀ վարչապետը և ԵՄ հանձնակատարը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների, այդ թվում՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի շուրջ:

Придаем большое значение поддержке ЕС происходящим в Армении демократическим реформам – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня комиссара ЕС по вопросам политики Европейского соседства и переговоров о расширении Йоханнеса Хана, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Приветствуя делегацию во главе с комиссаром ЕС, Никол Пашинян отметил, что Армения придает большое значение углублению сотрудничества с Европейским союзом. Премьер-министр высоко оценил помощь, оказанную ЕС процессу демократического развития и реформ, отметив, что Армения готова продолжать сотрудничество в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
«Демократия – это ценность, внутренняя убежденность для нашего общества, а не геополитическая ориентация. В этом контексте мы придаем большое значение поддержке ЕС происходящим в Армении демократическим реформам», - отметил Никол Пашинян.
Коснувшись состоявшихся 9 декабря 2018 года парламентских выборов, глава государства отметил, что выборы были свободными и прозрачными, что было подтверждено международными наблюдательскими миссиями, и Армения неуклонно продвигается по пути развития демократии. Премьер-министр подчеркнул, что в повестку правительства входит осуществление экономической революции в стране, и в этом направлении предпринимаются последовательные шаги.
В свою очередь Йоханнес Хан подчеркнул, что Европейский Союз придает большое значение продолжительному развитию отношений с Арменией и готов содействовать осуществлению реформ, инициированных правительством Армении в различных сферах. Комиссар ЕС приветствовал происходящие в нашей стране демократические изменения, подчеркнув, что участник программы Восточного партнерства – Армения, является важным партнером для ЕС.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам повестки Армения-ЕС, затронули вопросы, связанные с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Были обсуждены, в частности, вопросы развития демократических институтов, укрепления верховенства закона, защиты прав человека, реформы судебной системы, борьбы с коррупцией и улучшения бизнес-среды.
Двусторонне была подчеркнута важность укрепления независимой судебной системы.
Никол Пашинян и Йоханнес Хан также обсудили возможности дальнейшего расширения экономического сотрудничества, расширения программ развития, реализуемых Европейским Союзом в Армении. В частности, стороны посчитали перспективным реализацию новых инициатив в сферах инфраструктур, образования, энергетики и других областях. В этом контексте собеседники подчеркнули важность завершения процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также реализации шагов в рамках его первого этапа.
Премьер-министр Пашинян отметил, что Армения придает большое значение последовательному развитию сотрудничества со всеми своими партнерами и в рамках интеграционных объединений, подчеркнув важность углубления экономических отношений Армения-ЕАЭС, а также Армения-ЕС.
Премьер-министр и комиссар ЕС также обменялись мнениями по региональным вопросам, в том числе по процессу урегулирования нагорно-карабахского конфликта.