Ես այն կարծիքին եմ, որ Սահմանադրական կարգը տապալելու փորձ կատարվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից. Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան
29/01/2019 12:13
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ, քննում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած բողոքը:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Ռուբեն Սահակյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, թե այն նորմը, որով ՀՀ երկրորդ նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել, տեղին չէ։
«Նախագահը անձեռնմխելի է, այն նորմը, որով նրան մեղադրանք է առաջադրվել, տեղին չէ, այդ նորմով նրան մեղադրանք առաջադրել չի կարելի», - ասաց նա։
Ռուբեն Սահակյանն ընդգծեց՝ հիմնավոր կասկածը բացակայում է։
«Ու, ընդհանրապես, դա փաստաթուղթ չէ, որը կայացվել է դատարանի կողմից», - ասաց նա։
Ռուբեն Սահակյանի խոսքով՝ Վերաքննիչ դատարանից պահանջում են, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվի։
Ռոբերտ Քոչարյանը, փաստաբանի խոսքով, չի մասնակցելու այսօրվա դատական նիստին։
ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանն ասաց, թե նրանք, ովքեր կարծում են, որ Քոչարյանը անձեռնմխելի չէ, տգետ են։
«Ես այն կարծիքին եմ, որ Սահմանադրական կարգը տապալելու փորձ կատարվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու նրա շրջապատի կողմից», - ընդգծեց Ռուբեն Սահակյանը։

Я считаю, что попытка свержения конституционного строя была предпринята Левоном Тер-Петросяном – Рубен Саакян
29/01/2019 12:51
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мнацакана Арутюняна рассматривает жалобу стороны защиты о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Член команды адвокатов Роберта Кочаряна Рубен Саакян заявил в беседе с журналистами, что неуместна норма, по которой второму президенту Армении предъявлено обвинение.
«Президент обладает неприкосновенностью и ему не может выдвигаться обвинение по той норме, по которой предъявлено обвинение, она неуместна», - сказал он.
Рубен Саакян подчеркнул, что отсутствует обоснованное подозрение.
«И в целом, документ, принятый судом, таковым не является», - сказал адвокат.
По словам Рубена Саакяна, в Апелляционном суде они требуют освобождения Роберта Кочаряна.
Адвокат отметил, что Роберт Кочарян не будет присутствовать на сегодняшнем судебном заседании.
Как отметил Рубен Саакян, считающие, что второй президент Армении Роберт Кочарян не неприкосновенен – просто неграмотные.
«Я придерживаюсь того мнения, что попытка свержения конституционного строя была предпринята Левоном Тер-Петросяном и его окружением», - подчеркнул он.