Բոլթոնը կարող է 22 անգամ փորձել, վերջում հասականալ, որ ոչ մի բան չի ստացվում. քաղաքագետ
ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնը զանգել է որևէ մեկին՝ իր խնդիրները ներկայացնելու. թող ներկայացնի։ Եթե Արցախյան հակամարտության մյուս երկու կողմերը այդ խնդիրներին չեն տիրապետում, այդ երկուսի հետ չի խոսելու, նրանց մոտեցումները չի կիսելու, որևէ բան չի փոխվելու, Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի խորհրդականի թվիթերյան գրառմանը, որով վերջինս տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ քննարկել է Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը։
Հիշեցնենք, որ ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան օրերս հեռախոսազրույց էր ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Ինչպես վերջինս տեղեկացրել էր ֆեյսբուքի իր էջում, Բոլթոնի հետ զրույցի ընթացքում Արցախյան հիմնախնդրին անդրադարձ չի կատարվել։
Քաղաքագետից հետաքրքրվեցինք՝ հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքը՝ կարելի՞ է ենթադրել, որ Միացյալ Նահանգներն այլևս հարկ չի համարում հարցը քննարկել հայկական կողմի հետ։
Թևան Պողոսյանը նախ նշեց՝ չգիտի՝ հարցին հումորով, թե լուրջ պատասխանել։ Այնուամենայնիվ, հարցին նախ հումորային պատասխան տվեց.
«Երևի հասկացել են, որ Ադրբեջանը պետք է գնա զիջումների, զանգում, խնդրում է՝ «ախպեր ջան, դե զիջի էլի էդ ամեն ինչը»։ Իսկ եթե լուրջ, Արցախյան հակամարտությունով զբաղվող միակ լեգիտիմ ինստիտուտը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է։ Միացյալ Նահանգները, իր շահերից դրդված, փորձում է գործողություններ կատարել։ Ամերիկան ու Ադրբեջանն ունեն հարաբերություններ», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ ԱՄՆ-ը համանախագահ երկիր է հանդիսանում, Թևան Պողոսյանն արձագանքեց.
«Շատ լավ է, Ռուսաստանն էլ է համանախագահ, Ֆրանսիան էլ, և մենք շատ ժամանակ տեսել ենք, որ որևէ երկիր փորձել է ավելի ակտիվ դեր խաղալ։ Այդպիսի ժամանակներ եղել են Քի Վեսթում, Սոչիում, Կազանում։ Ինչ-որ մի բան էլ, կարող է, ցանկանում են անել, բայց մի կողմի հետ աշխատելով՝ դա չի լինելու։ Այնպես որ, այս գործընթացին պետք է հանգիստ վերաբերվել։ Իրենք ինչ ուզում են՝ անեն, մենք մեր շահերը պետք է տանենք առաջ»։
Հարցին՝ վտանգ չի՞ տեսնում, որ Միացյալ Նահանգներն Ադրբեջանի հետ միակողմանի քննարկումներ է իրականացնում, քաղաքագետը պատասխանեց՝ վտանգն ամեն օր մեր առաջնագծում է, և այն հայ զինվորն է չեզոքացնում։
«Վտանգն ամեն օր տնտեսությունում է, մեր ունակություններում՝ միշտ լինել ավելի ուժեղ, քան Ադրբեջանը։ Եթե մենք ամուր կանգնենք մեր ոտքերի վրա, հաղթելու ենք։ Նույն Բոլթոնը կարող է 22 անգամ փորձել, վերջում հասականա, որ ոչ մի բան չի ստացվում։ Կարող է՝ զանգել է Փաշինյանին, իր ուզածը չի ստացվել, հիմա զանգում է Ադրբեջանին, փորձում ինտրիգների ենթարկել։ Եթե մենք փայլուն պատկերացնում ենք մեր խնդիրները և շահերը, պետք  է զբաղվենք այդ շահերն առաջ տանելով՝ մեր տնտեսությունը զարգացնենք, ուժեղացնենք մեր բանակը և ամեն բան առաջ տանենք այնպես, որ որևէ մեկը, եթե նույնիկս փորձի մեր վրայով անցնել, ուրիշ երկրների հետ հարցեր քննարկել, չհաջողի, իսկ մենք կարողանանք հաջողել», - ասաց Թևան Պողոսյանը։

Болтон может попробовать 22 раза, а в конце понять, что ничего не получается – политолог
Советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон позвонил кому-то, чтобы представить свои вопросы, пусть представляет. Если две другие стороны Арцахского конфликта не знают об этих вопросах, не говорит с этими двумя, не разделяет их подходы, то ничего не изменится. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Теван Погосян, касаясь записи Болтона в Twitter о том, что обсудил с президентом Азербайджана перспективы урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе.
Напомним, на днях высокопоставленный чиновник США провел телефонный разговор также с премьер-министром Армении. Как сообщил на своей странице в Facebook Никол Пашинян, во время разговора с Болтоном карабахский конфликт не обсуждался.
Корреспондент Aysor.am поинтересовался, учитывая вышеуказанное обстоятельство, можно предположить, что Соединенные Штаты не считают уже нужным обсуждать этот вопрос с армянской стороной.
Теван Погосян отметил, что не знает как ответить на вопрос – серьезно или с юмором.
«Наверное, поняли, что Азербайджан должен пойти на уступки, звонят, просят, «дорогой, ну уступи все это». А если серьезно, то единственный легитимный институт, который занимается карабахским конфликтом – это Минская группа ОБСЕ. Соединенные Штаты, исходя из своих интересов, пытаются предпринять какие-то действия. У Америки и Азербайджана есть отношения», - сказал он.
На замечание, что США являются страной – сопредседателем Минской группы ОБСЕ, Теван Погогсян ответил:
«Очень хорошо, Россия тоже сопредседатель, Франция также, и мы часто видели, что какая-то их стран пыталась играть более активную роль. Такие периоды были в Ки-Уэсте, Сочи, Казани. Возможно, они хотят что-то сделать, но работая с одной стороной, это не получиться. Посему к этому процессу нужно относиться спокойно. Они делают, что хотят, а мы должны продвигать собственные интересы».
На вопрос, не видит ли он опасности в том, что Соединенные Штаты проводят односторонние обсуждения с Азербайджаном, политолог ответил, что опасность – каждый день на нашей передовой и ее нейтрализует армянский солдат.
«Опасность есть каждый день в экономике, в нашей способности всегда быть сильнее, чем Азербайджан. Если мы будем крепко стоять на ногах, мы победим. Тот же Болтом может 22 раза попробовать, а в конце понять, что ничего не получается. Может, позвонил Пашиняну, не получил того, что хотел, сейчас звонит президенту Азербайджана, пытается привнести интригу. Если мы хорошо представляем наши задачи и интересы, должны заниматься продвижением этих интересов – развивать нашу экономику, укреплять нашу армию и двигать все вперед таким образом, чтобы кто-то, если даже попытался перейти через нас, обсуждать вопросы с другими странами – не удалось, а мы достигли бы успеха», - сказал Теван Погосян.