Որևէ մեկը չի կարող նպաստել իմ հրաժարականին, Արցախի իշխանություններն առաջնորդվում են Արցախի Սահմանադրությամբ. Վիտալի Բալասանյան
30/01/2019 11:57
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը բացառում է, որ Բանակի օրվա առթիվ Հայաստանում իր հայտարարությունների պատճառով հնարավոր է պաշտոնանկ արվի։
«Նման խոսակցություն երբևիցե չի եղել՝ թե նախկինում, թե այսօր և, համոզված եմ, որ ապագայում չի լինելու։ Որևէ մեկը չի կարող նպաստել իմ հրաժարականին, ես Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ամրագրված անվտանգության խորհրդի քարտուղարն եմ, ես ենթարկվում եմ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին, երբ իմ աշխատանքներում կլինեն թերացումներ, ապա նախագահը իրավասու է, լիազորված է, ըստ օրենքի, համապատասխան որոշումներ կայացնելու Վիտալի Բալասանյանի նկատմամբ», -Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վիտալի Բալասանյանը։
Նա նշեց, թե չի կարող ասել՝ ՀՀ իշխանությունները Բակո Սահակյանի մոտ կբարձացնե՞ն իր պաշտոնանկության հարցը, բայց մի բան հստակ կարող է ասել՝ Արցախի իշխանությունները առաջնորդվում են Արցախի Սահմանադրությամբ։
«Ես չեմ կարող ասել՝ Հայաստանի իշխանությունները կմիջամտե՞ն, թե՞ չեն միջամտի, դա իրենց գործն է, բայց Արցախի Հանրապետության իշխանություններն առաջնորդվում են Արցախի ժողովրդի հանրաքվեով՝ ամրագրված Սահմանադրության կետին, տառին համահունչ», - նշեց նա։
Վիտալի Բալասանյանն անդրադարձավ լուրերին, ըստ որոնց, իր հրաժարականի պատճառը նաև կարող է լինել նախագահական վաղաժամ ընտրությունները և, որ ինքը, ըստ ամենայնի, կլինի քոչարյանական թեկնածուն։
«2020 թվականին Արցախի Հանրապետության թե Ազգային ժողովի, թե նախագահական ընտրություններին մասնակցելու որոշում ես դեռ չեմ կայացրել։ Եթե ես որոշեմ մասնակցել, ես որևէ մեկի թեկնածուն չեմ լինի, չեմ եղել ու չեմ լինի։ Սա ասում եմ ու փակում ենք այդ ասեկոսեների թեման», - ընդգծեց Վիտալի Բալասանյանը։

Никто не может способствовать моей отставке, власти Республики Арцах руководствуются Конституцией Арцаха – Виталий Баласанян
30/01/2019 13:11
Секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян исключает, что из-за своих заявлений в Армении по случаю Дня армии может быть отправлен в отставку.
«Такого разговора никогда не было, ни в прошлом, ни сегодня и уверен, что не будет также в будущем. Никто не может способствовать моей отставке, я секретарь закрепленного Конституцией Республики Арцах Совета безопасности и подчиняюсь президенту Арцаха Бако Саакяну, если в моей работе будут недостатки, то президент имеет право, уполномочен по закону, принимать соответствующие решения в отношении Виталия Баласаняна», - заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am Виталий Баласанян.
Он отметил, что не может сказать, поднимут ли власти Армении перед Бако Саакяном вопрос его отставки, но одно может четко сказать – власти Арцаха руководствуются Конституцией Республики Арцах.
«Я не могу сказать, вмешаются власти Армении или нет, это их дело, но власти Республики Арцах руководствуются в соответствии с положениями, буквой и духом Конституции, закрепленной референдумом народа Арцаха», - отметил секретарь Совбеза Арцаха.
Виталий Баласанян обратился также к сведениям о том, что причиной его отставки могут стать также досрочные президентские выборы и он, по всей видимости, будет кочаряновским кандидатом.
«Решения об участии в предстоящих в Республике Арцах в 2020 году и парламентских, и президентских выборах я пока не принял. Если я решу участвовать, то не буду чьим-либо кандидатом, не был и не буду. Я говорю это и закрываю тему этих слухов», - подчеркнул Виталий Баласанян.