Կարասինը հայտարարել է ղարաբաղյան հարցով Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի առաջիկա հանդիպման մասին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը հայտարարել է առաջիկայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ինչպես նաև՝ երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպման մասին։
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները և ցանկություն հայտնել, որ դրանք լինեն շարունակական: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Նոր հանդիպումներն առջևում են և, ինչպես ես եմ հասկանում, տարբեր մակարդակներով՝ երկրների ղեկավարների ու արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով։ Հանդիպումներին պետք է լավ պատրաստված լինեն, որպեսզի լինեն իրատեսական, բերեն իրական արդյունքեր ու առաջընթաց», -այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա։
Նա մատնանշեց միջազգային իրադրության կանխատեսելիության անհրաժեշտությունը ղարաբաղյան խնդրի շուրջ:
«Մենք ընդգծում ենք, որ վերջին ամիսներին հանգիստ իրավիճակը դարձել է բնորոշ։ Բոլոր համանախագահ երկրները միտված են նրան, որ բացառվեն ուժային սցենարը։ Բոլորն են ցանկանում, որ առաջընթացն արագ լինի: Մենք պետք է իրատեսական լինենք ու ապավինենք ողջամտությանն ու բանակցություններին, որն ընթանում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության միրջև՝ միջազգային հանրության օգնությամբ», - ասաց Կարասինը։

Meetings between leaders of Armenia and Azerbaijan, as well foreign ministers are scheduled, deputy foreign minister of Russia Grigory Karasin told the reporters in Yerevan today.
“We hail the meetings of the leaders of Armenia and Azerbaijan, and we have voiced our wish for them to be continuous. OSCE Minsk-Group co-chairs are working in that direction. New meetings are to come on different levels – both on the levels of the leaders of the two countries and foreign ministers. These meetings must be well-prepared to be substantial and have real outcome and progress,” Karasin said.
He stressed the necessity of predictability over Karabakh conflict.
“We want the calmness and relative predictability registered in the past months be permanent. All the co-chairing countries agree that force scenarios must be excluded,” he said.