2019-ին սպասում եմ մամուլի հանդեպ լուրջ ճնշումների. իշխանությունը քննադատություն չի հանդուրժում. Աղասի Ենոքյան
31/01/2019 14:37
Լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումների, խոսքի ազատության ոտնահարումների, իշխանության կողմից իր հասցեին հնչող քննադատությունների անհանդուրժողականության մասին Aysor.am-ը զրուցել է քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանի հետ:
- Պարոն Ենոքյան, երեկ Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն ներկայացրեց 2018 թվականի զեկույցը, որի համաձայն՝ 2018 թվականին 2017-ի համեմատ լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքերի աճ է նկատվել: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս ցուցանիշը:
- Դա հիմնականում կապված էր ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ լրագրողների հանդեպ բռնությունների հետ: Այս առումով առանձնացված են հեղափոխական և հետհեղափոխական իրավիճակները, բայց երբ նայում ենք գումարային համեմատության մեջ, 2017 թվականին առանձնապես իրադարձություններ չեն եղել և այդ առումով բռնությունների դեպքեր ավելի քիչ են եղել:
- Զեկույցում նշվում է, որ հետընտրական շրջանում իրավապահ մարմիններն անօրինական այցեր են կատարել Aysor.am-ի, News.am-ի խմբագրություններ, իսկ օրերս Դավոսում վարչապետը հայտարարում էր, որ ՀՀ-ում մամուլը դեռ երբեք այսքան ազատ չի եղել, ինչպես այսօր, բայց այսօր էլ ԱԱԾ է կանչվել Բլոգնյուզ կայքի ղեկավարը: Սա չի՞ նշանակում, որ այսօր մամուլի ազատությունը վերջանում է այնտեղ, որտեղ իշխանությունների համար այն դառնում է ոչ ցանկալի:
- Իմ կարծիքով կոռեկտ չէ, երբ վարչապետը գնահատում է երկրի մամուլը: Այն պետք է գնահատեն ընթերցողն ու մամուլի աշխատողը: Հիմա մամուլի նկատմամբ սկսվել է յուրօրինակ արշավանք դեռ տարվա սկզբից: Ամեն ինչ սկսվեց խաշի դեպքի հետ կապված նյութի հրապարակմամբ (լրատվամիջոցներից մեկը գրել էր, որ մինչև նոր ԱԺ-ն կսկսի իր աշխատանքները, «Իմ քայլը» դաշինքի մերձեցման առավոտը խաշի սեղանի շուրջ տեղի կունենա, որպեսզի «Իմ քայլի» պատգամավորական ֆրակցիան և կառավարության անդամները միմյանց մոտիկից ծանոնթանան՝ Aysor.am): Իշխանությունն անընդհատ փորձում է մամուլի ազատությունը սահմանափակել: Բլոգնյուզի հետ կապված դեպքն էլ այդ շրջանակներում է: ԱԺ փոխնախագահը նույնպես մի առիթով նշել է, որ մամուլն իրենց դեմ սկսել է արշավանք: Ես կարծում եմ, որ սա կոռեկտ չէ նրանց կողմից, որովհետև մամուլը պարտավոր է իշխանություններին պահել ուշադրության կենտրոնում, իշխանությունների հանդեպ իր քննադատական վերաբերմունքը ցույց տալ:
- Կարո՞ղ ենք պնդել, որ իշխանությունները իրենց նկատմամբ տեղեկատվական արշավի մասին են խոսում, որովհետև նրանց դուր չի գալիս իրենց հասցեին հնչող քննադատությունը:
- Անկախ Հայաստանում մամուլը միշտ էլ այդպիսի դիրքորոշում է ունեցել: Մամուլը ինչո՞ւ պետք է գովի իշխանություններին: Եթե իշխանությունները լավ են աշխատում, դրա դիմաց աշխատավարձ են ստանում, մամուլի գովեստի կարիքը չունեն: Մամուլն անդրադառնում է այն դեպքերին, երբ կան խնդիրներ: Դա մամուլի պարտականությունն է, ու կարծում եմ, որ սա իշխանությունների սխալ մոտեցումն է: Ցավալին այն է, որ այս իշխանությունների զգալի մասը նախկինում եղել են լրագրող ու չգիտես ինչի, մոռացել են, թե իրենք ինչպես են աշխատել կամ իրենց թվում է, թե իրենք լրիվ նոր որակի իշխանություններ են, որոնք անքննելի են, անձեռնմխելի: Այո, կարող ենք պնդել, որ իշխանությունները չեն հանդուրժում քննադատություն: Սա նաև նրանից է, որ իշխանություններն այսօր ավելի զգայուն են մամուլի նմատմամբ: Պարզապես նախկինում շատ դեպքերում իշխանությունները բանի տեղ չէին դնում մամուլի հրապարակումները:
- Զեկույցի վերջում նշված է, որ 2018 թվականին ՀՀ առցանց մամուլը բարելավվել է իր դիրքերը՝ մասամբ ազատից դասվելով ազատի շարքում: Սա թույլ տալի՞ս է պնդել, որ 2019-ին խոսքի ազատության առումով այլ պատկեր կունենանք:
- Մի կողմից պնդում են, որ ճնշումները մամուլի վրա 2018-ին ավելացել են, մյուս կողմից ասում են, որ մասամբ ազատից դարձել է ազատ: Այդ պնդումներն ինձ համար մի քիչ անհասկանալի են, բայց ես բազմիցս ասել եմ, որ 2019-ին ես սպասում եմ մամուլի հանդեպ լուրջ ճնշումների, որովհետև իշխանությունները քննադատություն չեն հանդուրժում, քննադատող մի օղակին՝ ընդդիմությանն իրենք վերացրին, մյուս օղակը՝ մամուլը մնաց ու հիմա պիտի սահմանափակեն մամուլի ազատությունը:

В 2019 году я ожидаю серьезного давления на СМИ, поскольку власти проявляют нетерпимость к критике – Агаси Енокян
Политолог Агаси Енокян в интервью Aysor.am обратился к случаям давления на средства массовой информации, нарушениям свободы слова и нетерпимости властей к озвучиваемой в свой адрес критике.
- Господин Енокян, вчера Комитет по защите слова представил свой доклад за 2018 год, согласно которому, в 2018 году по сравнению с 2017 годом отмечается рост случаев насилия в отношении журналистов. Как Вы оцениваете этот показатель?
- Это в основном связано с насилием в отношении журналистов во время апрельских событий. В данном контексте зафиксированы ситуация во время и после революции, однако когда мы смотрим и сравниваем суммарно, то в 2017 году особых событий не было и в данном смысле случаев насилия меньше.
- В докладе отмечается, что в постреволюционный период правоохранительные органы совершили незаконные визиты в редакции сайтов Aysor.am, News.am, а на днях премьер-министра заявил в Давосе, что в Армении средства массовой информации еще никогда не были так свободны, как сейчас. При этом сегодня руководитель сайта BlogNews.am вызван в Службу национальной безопасности. Не означает ли это, что сейчас свобода СМИ заканчивается там, где она становиться нежелательной для власти?
- На мой взгляд, некорректно, когда премьер-министр дает оценку средствам массовой информации страны. Их должны оценивать читатели и работники прессы. Сейчас против СМИ началась очень своеобразная кампания, еще с начала года. Все началось с публикации материала о хаше (одна из СМИ писала, что до начала работы Национального Собрания, блок «Мой шаг» проведет утро за столом хаша, чтобы депутаты фракции «Мой шаг» и члены правительства могли сблизиться друг с другом – ред. Aysor.am).
Власти постоянно пытаются ограничить свободу СМИ. Случай с сайтом BlogNews.am тоже из этой серии. Вице-спикер парламента также по одному случаю отметил, что пресса начала кампанию против них. Я считаю, что это некорректно с их стороны, поскольку СМИ обязаны держать в центре внимания власть, демонстрировать свое критическое отношение к власти.
- Можем ли мы утверждать, что власти говорят об информационной кампании против них, поскольку им не нравится звучащая в их адрес критика?
- В независимой Армении СМИ демонстрировали именно такую позицию. Почему пресса должны хвалить власти? Если власть хорошо работает, то ей не нужна похвала прессы. Пресса обращается к тем случаям, когда есть проблемы. Это ее обязанность, и считаю, что это неправильный подход властей. Вызывает сожаление тот факт, что значительная часть этой власти в свое время были журналистами и непонятно почему, забыли о том, как они работали или им кажется, что они являются властью совершенно нового качества, к которой не должно быть критического отношения и они неприкосновенны. Да, мы можем утверждать, что власти не терпят критики. Это также связано с тем, что сегодня власть более чувствительна к прессе. Просто раньше власти часто не придавали значения публикациям СМИ.
- В конце доклада отмечается, что в 2018 году интернет-СМИ улучшили свои позиции, перейдя из группы «частично свободных» в категорию « свободных». Позволяет ли это утверждать, что в 2019 году мы будем иметь другую картину в плане свободы слова?
- С одной стороны утверждают, что в 2018 году давление на прессу увеличилось, с другой стороны, заявляют, что из «частично свободных» СМИ стали «свободными». Эти утверждения для меня немного непонятны, однако я неоднократно заявлял, что в 2019 году я ожидаю серьезного давления на СМИ, поскольку власти проявляют нетерпимость к критике: они уже взяли одно критикующее звено – оппозицию, а другое – пресса – осталась, и сейчас должны ограничить свободу прессы.