Աղքատ երկրում չինովնիկի ճոխ կյանքն ընդունելի չէ. Քաղաքագետը՝ պարգևավճարների մասին
Պարգևավճարները մարդկային բարոյականությանն են դեմ, որովհետև մեր ժողովրդի մեջ խորը արմատ ունի արդարության գիտակցումը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը
«Լսելով պարգևավճարներ նշանակածների կամ դրանից օգտվողների մեկնաբանությունները, կարող եմ ասել, որ սա կոռուպցիոն սխեմա է։ Անընդունելի է ինչ-որ հոդաբաշխ խոսքերով արդարացումներ անելը։ Աղքատ երկրում չինովնիկի ճոխ կյանքն ընդունելի չէ», -ասաց Լևոն Շիրինյանը։
Քաղաքագետի պնդմամբ՝ պետք է ընկալել, որ 2018 թվականի մայիսի 2-ից առաջ ընդունված օրենքները լեգիտիմություն չունեն, քանի որ, ըստ նրա, հենց այդ օրը համամարդկային ընդվզում եղավ ոչ թե և ոչ միայն Սերժ Սարգսյանի դեմ, այլ՝ ռեժիմի դեմ.
«Այսինքն՝ հայ ժողովուրդը ոչ միայն քաղաքական համակարգն է մերժել, այլ նաև՝ բարոյական սկզբունքները»։
Քաղաքագետը, ով, իր խոսքով, միշտ էլ հեղափոխության կողմնակիցն է եղել և շարունակում է լինել, զգուշացնում է.
«Այս բոլորն իշխանության լեգիտիմության կորստի հետ կապ ունի, թող զգուշանան։ Լեգիտիմության կորուստը բերում է իշխանության քայքայմանը՝ մանավանդ խորհրդարանական պետության մեջ։ Ժողովրդի գիտակցության մեջ ցնցում է, թե այս ինչ ճոխություններ են թույլ տալիս իրենց։ Ուրեմն՝ հեղափոխությունն արեցին, վազեցին լցվեցին Ազգային ժողով, որ լավ Նոր տարի անե՞ն»։
Մինչդեռ, ըստ Շիրինյանի, եթե երկիրն աղքատացել է նախորդ իշխանությունների կառավարման հետևանքով, նոր իշխանությունն էլ եկել է, որ հաստատի նոր բարոյականություն, և աղքատության դեմ պայքարի՝ առաջին հերթին ինքը զուսպ լինելով.
«Դե ես էլ ասում եմ, որ եթե բժիշկներին շատ չվարձատրեք, դանակի տակ կթողնեն վիրահատվողներին, եթե դասախոսներին չեք վճարում, նրանք էլ անգրագետ ուսանողներ կպատրաստեն։ Սա ի՞նչ սպառնալիք է, բարձրացնենք աշխատավարձերը, որ կոռուպցիայով չզբաղվե՞ն։ Սերժ Սարգսյանն այդպես արեց, դատավորների աշխատավարձերը դարձրեց ահռելի թվեր, և այսօր մենք դատական համակարգ չունենք։ Ունենք Սահմանադրական դատարան, որի յուրաքանչյուր անդամն ակադեմիկոսից մի քանի անգամ բարձր թոշակ է ստանում։ Այս աշխատավարձերի անհասկանալի վիճակով տնտեսական հեղափոխություն հնարավոր չէ»։
Այդուհանդերձ, քաղաքագետը կարծում է, որ այս ամենից ողբերգություն չպետք է սարքել, կառավարությունը պետք է սրանից հետևություն անի։
«Եթե քաղաքական համակարգը չես կարգավորում, տնտեսական հեղափոխության արդյունավետությունը մեծ լինել չի կարող», -եզրափակեց Լևոն Շիրինյանը։

Luxurious life of state official in poor country inadmissible: political analyst
Rewards are against human morality as the realization of justice has deep roots among our people., political analyst Levon Shirinyan said, speaking to Aysor.am.
“Listening to the comments of those who appointed rewards and those who used them, I can clearly state that this is a corruption scheme,” he said, stressing that it is unacceptable to mumble any justification. “Luxurious life of an official in a poor country is inadmissible,” Shirinyan said.
The political analyst claimed that it should be perceived that the laws adopted until May 2, 2018 are not legitimate as on that day people rebelled not only against Serzh Sargsyan but the regime in general.
“The Armenian people did not reject the political system only, but the moral principles as well,” the political analyst said.
“The loss of legitimacy brings to collapse of the authorities especially in parliamentary state. The people do not understand how they allow themselves such luxuries,” the expert stressed.
Shirinyan noted that the country has been left in poverty during the ruling of former authorities and the new authorities have come to establish new morals and fights against poverty but being restrained.
“I am saying if you are paying small salaries to doctors, they will leave patients on the table, if you do not pay the lecturers they will prepare illiterate students. What kind of threat is it – to raise salaries for them not to be engaged in corruption? Serzh Sargsyan did the same with the judges giving them huge salaries and today we do not have a judicial system. We have a Constitutional Court each member of which gets much higher pension than an academician. In this unclear situation with salaries it is impossible to make economic revolution,” he said.
Nevertheless, the political analyst said there is no need of making a tragedy of everything, but the government should make certain conclusions.
“If you do not regulate the political system the efficiency of the economic revolution cannot be big,” Shirinyan said.