Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատները գրանցվել են
01/02/2019 22:29
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատները գրանցվել են, տեղեկացնում է նախկին նախագահի պաշտպանական խումբը։
Հիշեցնենք, որ գանգատներից մեկը ներկայացվել է Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ կետերով` անմեղության կանխավարկածի և պաշտպանության իրավունքի խախտման հիմքերով, իսկ մյուսը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորման որոշումն ընտրելու հիմքով:
ՄԻԵԴ քարտուղարության կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը տեղեկացվել է, որ դատարանը քննության կառնի գործերն առաջին իսկ հնարավորության դեպքում:

ECHR registers complaints filed by Kocharyan’s defense team, to start examination at the earliest opportunity
01/02/2019 22:52
The European Court of Human Rights has registered the complaints filed by the defense team of Armenia’s second president Robert Kocharyan, the team reports.
One of the complaints relates to the Point 2 and 3 of Article 6 of the European Convention on the basis of infringement of the presumption of innocence and violation of defense right and on the basis of the selection of detention as Kocharyan’s preventive measure.
The ECHR Secretariat has informed the defense team that the court will start the examination of the case at the earliest opportunity.