Եթե ԱԱԾ-ն դառնա նախարարություն, վտանգ կա, որ այն կքաղաքականացվի. Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախարարություն դարձնելով վտանգ կա, որ այն կքաղաքականացվի, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Ես կենթարկվեմ ցանկացած քաղաքական որոշման։ Եթե որոշվի, որ ԱԱԾ-ն պետք է դառնա նախարարություն, իհարկե, ես պարտավոր եմ ենթարկվել այդ որոշմանը, բայց նաև ուզում եմ ասել, որ ամեն դեպքում, նախարարը քաղաքական պաշտոն է։ Եթե ԱԱԾ նախարարը լինի քաղաքական գործիչ ու զբաղվի քաղաքականությամբ, փորձելու է, ուզի թե չուզի, առաջ տանել իրենց քաղաքական ուժի... Քաղաքականացվելու է», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Դիտարկմանը, որ այս դեպքում ստացվում է բանակը քաղաքակա՞ն է, ԱԱԾ տնօերնն արձագանքեց.
«Բանակը նախարար ունի, բայց ունի նաև Գլխավոր շտաբի պետ, որը որևէ կապ չունի քաղաքականության հետ ու իրականացնում է զորքի անմիջական ղեկավարումը»:
Անդրադառնալով իր ղեկավարած կառույցի հաշվետվողականությանը՝ Վանեցյանը նշեց, որ «վերացված է այն արատավոր պրակտիկան, երբ ԱԱԾ-ն չէր պատասխանում հարցումներին»:
«Գոնե վերջին 10 ամիսներին չկա մեկ դեպք, որ մենք չենք պատասխանել որևէ հարցի, եթե այդ հարցը չի պարունակում պետական գաղտնիք»,- ասաց ԱԱԾ տնօրենը։

Turning the National Security Service into ministry will make it a political body, NSS director Artur Vanetsyan told the reporters today.
“I will be subjected to any political decision. If a decision is made to turn the NSS into a ministry I will have to obey the decision of the political force, but I would also like to say that in any case minister is a political post. If the NSS minister is a political figure and be engaged in politics he will push forward and defend the interests of his political force,” Vanetsyan said.
To the observation that it means that the army is a political body, the NSS director said, “The army has minister and a chief of staff who has nothing to do with politics and is army’s direct head.”
As to whether the NSS is reporting on its activities, Vanetsyan said that the ill practice that the NSS was not answering to the raised questions has been eradicated.
“There was no case at least during the past 10 months that we ignored and did not answer to any question, if of course it is not a state secret,” the NSS director said.