«Հրապարակ». Փաշինյանը, ասում են, չի ներել. Ավետիք Էլոյանի ազատման պատճառը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք օրեր առաջ գրել էինք, որ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Ավետիք Էլոյանն ազատվելու է աշխատանքից, թեև նա հերքում էր։ Երեկ կառավարության նիստում այդ որոշումը կայացվեց: Էլոյանը նշանակվել էր հունիսին՝ հեղափոխությունից հետո: Երեկ նա ասել է, որ ազատման պատճառներն իրեն հայտնի չեն, ավելին՝ վստահեցրել է, որ մասնագիտական խնդիրներ չեն եղել իր և վերադասի միջև։
Մեր տեղեկություններով՝ նրա պաշտոնանկության պատճառն ամանորյա հանգիստն է եղել, ավելի ճիշտ՝ այն արտերկրում անցկացնելը։ Ինչպես ավելի վաղ գրել էինք, վարչապետը ներքին հրահանգ էր տվել կառավարության անդամներին՝ Ամանորն անցկացնել Հայաստանում։ Սակայն Էլոյանը մեկնել է ԱՄՆ՝ այնտեղ բնակվող իր ընտանիքի հետ անցկացնելու տոները։
Նա 2002-ից ԱՄՆ-ում է ապրում, աշխատում և Հայաստան էր վերադարձել նոր իշխանության հրավերով։ Էլոյանը հեղինակ է Չիկագոյում կառուցված բնակելի երկնաքերերի, Սան Ֆրանցիսկոյի Բրիջ և Լոս Անջելեսի Բեյ կամուրջների ու մի շարք այլ հայտնի կառույցների։ Էլոյանը ոչ միայն տոներն անցկացրել է ԱՄՆ-ում, այլև Ֆեյսբուքի իր էջում ակտիվ տեսանյութեր է տարածել տոնական հանգստից, ինչը Փաշինյանը, ասում են, չի ներել։
Ի դեպ, տևական ժամանակ է՝ տեղեկություններ կան, որ նույն պատճառով վարչապետը մտադիր է ազատել նաև արդարադատության երկու փոխնախարարներին՝ Արթուր Հովհաննիսյանին և Սուրեն Քրմոյանին․ գործընթացը թերևս սառեցվել է, քանի որ մամուլն այդ թեմայով աղմուկ բարձրացրեց։ Հունվարի 29-ին նույն պատճառով ազատվել է նաև Անշարժ գույքի պետական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արման Պետրոսյանը»:

«Грапарак»: Пашинян не простил Элояну новогодний отдых в США
Газета «Грапарак» напоминает о том, что ранее сообщала о предстоящем освобождении председателя Комитета по градостроительству Аветика Элояна от занимаемой должности, хотя и он опровергал это. Аветик Элоян был назначен на эту должность в июле – после революции. Вчера он сказал, что причины увольнения ему неизвестны, более того, заверил, что профессиональных проблем между ним и руководством не было.
«По нашим сведениям, причина его увольнения – в новогоднем отдыхе, а правильнее, его проведении заграницей. Как сообщалось ранее, премьер-министр во внутреннем порядке поручил членам правительства провести Новый год в Армении. Однако Аветик Элоян уехал в США, чтобы провести праздники с семьей, которая живет там.
Элоян живет и работает в США с 2002 года, вернулся в Армению по приглашению новой власти. Аветик Элоян спроектировал ряд небоскребов в Чикаго, подступы к мосту «Сан-Франциско Бей бридж», ряд известных зданий и мост в Лос-Анджелесе. Он не только провел праздники в США, но и на своей странице в Facebook активно распространял видеоматериалы о новогоднем отдыхе, что говорят, Пашинян не простил ему», - отмечает газета.