«Իրատես». Գլխավոր դատախազի գլխին սև ամպեր են կուտակվում
«Իրատես» թերթը գրում է. «Իշխանության կառուցվածքային քննարկումներին զուգահեռ Նիկոլ Փաշինյանի առաջիկա ծրագրերի մեջ է մտնում նաև գլխավոր դատախազի փոփոխության հարցը: Այս մասին մեզ իրազեկեց կառավարության աղբյուրը: Դրա համար նաև հող է նախապատրաստվում, պարբերաբար շրջանառության մեջ են դրվում դատախազության վատ աշխատանքի, կաշառակերության մասին լուրերը հենց իշխանության ներսից:
Իշխանափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանը չկարողացավ այս փոփոխությունն անմիջապես գլուխ բերել, քանի որ խորհրդարանում չուներ համապատասխան ձայներ:
Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազի ընտրության համար հարկավոր է պատգամավորների ձայների 3/5-ը, այսինքն, 79 ձայն: Սա նշանակում է, որ խորհրդարանում ունենալով մեծամասնություն` 88 պատգամավոր, Փաշինյանը կարող է Արթուր Դավթյանին հեշտությամբ փոխարինել իր ցանկացած թիմակցով»:

«Иратес»: Над головой генпрокурора сгущаются черные тучи
Газета «Иратес» пишет со ссылкой на свои источники, что параллельно с обсуждениями структуры правительства в предстоящие планы Никола Пашиняна входит также вопрос замены генерального прокурора. Для этого подготавливают также почву, именно власти периодически распространят слухи о плохой работе прокуратуры и взяточничестве.
«После смены власти Никол Пашинян не смог сразу пойти это изменение, поскольку не имел в парламенте соответствующее количество голосов.
Напомним, для избрания генерального прокурора необходимы 3/5 голосов от общего числа депутатов, то есть 79 голосов. Это означает, что обладая большинством в парламенте, Пашинян может с легкостью заменить Артура Давтяна любым членом своей команды», - отмечает издание.