Իշխանափոխությունից հետո կառավարությունը որևէ լուրջ տնտեսական ծրագիր չձեռնարկեց և դա իր արտացոլումը գտավ 2019թ. բյուջեի նախագծում. տնտեսագետ
04/02/2019 16:05
2018 թվականին արձանագրված 5,8 տնտեսական աճն, ըստ ԵՊՀ Կառավարման և գործարարության ամբիոնի վարիչ, տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանի, նորմալ ցուցանիշ է։
«2018 թվականը տնտեսական առումով բավական բարդ տարի էր։ Պետք է ամրագրենք, որ երկրում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը տնտեսության մեջ մի քանի ամիս վակուում առաջացրեց», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետը։
Նրա խոսքով՝ տնտեսվարող սուբյեկտների համար տնտեսական խաղի կանոնների անորոշություն կար, դրանով պայմանավորված ամսական տվյալներում, մասնավորապես՝ օգոստոս, սեպտեմբեր ամիսներին, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի անկում գրանցվեց։
«5 տոկոսից մի փոքր ավելի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը օրինաչափ կարելի է համարել, թեև այն չէ, ինչ սպասում էինք», - նշեց Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է իշխանությունների խոստացած թռիչքաձև աճին, Կառլեն Խաչատրյանն ասաց, թե իրականում մի քանի ամսում թռիչքաձև աճ ապահովելը, եթե ոչ անհնար, ապա՝ շատ բարդ է։ Բացի դրանից, ըստ տնտեսագետի, թռիչքաձև աճն ապահովելու համար որոշակի նախադրյալներ են պետք։
«Պետք է ընդունենք, որ 2018 թվականին իշխանափոխությունից հետո կառավարությունը որևէ լուրջ տնտեսական ծրագիր չձեռնարկեց, առավելապես ուշադրության կենտրոնում քաղաքական խնդիրներն էին, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը և այլն։ Տնտեսական ծրագիր, տնտեսությունն աշխուժացնելու միտված լուրջ քայլեր չեղան, և դա նաև իր արտացոլումը գտավ 2019 թվականի բյուջեի նախագծում։ Եթե 2019 թվականի պետբյուջեի տվյալները համեմատում ենք 2018 թվականի պետբյուջեի հետ, որևէ արմատական փոփոխություն չենք տեսնում», - ասաց Խաչատրյանը։
Սպառողական գներն, ըստ ԱՎԾ հրապարակման, աճել են 2,5 տոկոս, սա, ըստ տնտեսագետի, թեև որոշ սոցիալական խնդիրներ է առաջացնում, բայց նորմալ է.
«Պետք է ֆիքսենք, որ սպառողական գների 2, 3, նույնիսկ 4 տոկոս աճը պետք է օրինաչափ համարել։ Այլ խնդիր է, որ դրան զուգահեռ բնակչության եկամուտները չեն աճում։ Հետևաբար նույնիսկ 2.5 տոկոս գնաճը սոցիալական որոշակի խնդիրներ է առաջացնում տնտեսությունում։ Թեև գնաճային երևույթների կանխման պատասխանատուն Կենտրոնական բանկն է, բայց եթե գլոբալ դիտարկենք, ապա պետական տնտեսական քաղաքականությունը պետք է ոչ թե միտված լինի գնաճը բացառելուն կամ սպառողական ապրանքների գների թանկացումը թույլ չտալուն, այլ նրան, որ հասարակության եկամուտներն ավելի մեծ չափերով աճեն, քան սպառողական ապրանքներն են աճում»։
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրված 7.7 տոկոս անկմանը, տնտեսագետն ասաց, թե այստեղ խնդիրներն սկսել էին ի հայտ գալ ջրամատակարարման հետ։
«Ջրառը մի փոքր ուշ տեղի ունեցավ։ Ես դրա մասնագետը չեմ, բայց մասնագետների գնահատականները հենց դա են հուշում, որ Սևանից ջրառը մի փոքր ուշ տեղի ունեցավ, ինչը թույլ չտվեց, որպեսզի ոռոգման համակարգը բավարար արդյունավետությամբ աշխատի»։
2019 թվականին մինչև 5 տոկոս տնտեսական աճ, Կառլեն Խաչատրյանի գնահատմամբ, ամենայն հավանականությամբ, կլինի։
«Բայց եթե առկա ծրագրերը ոչ շրջադարձային լինեն և տնտեսական համակարգում կտրուկ փոփոխություններ չունենանք, այդուհանդերձ 4-5 տոկոս տնտեսական աճ կլինի։ Դրա մասին են վկայում Համաշխարհային բանկի կանխատեսումները 2019-ի համար, դրանից մի փոքր էլ բարձր դրված է պետական բյուջեի հիմքում։ Այս թվերն իրատեսական են, սակայն  հասարակության սպասելիքներն ու ակնկալիքներն ավելին են։ 4-5 տոկոսանոց տնտեսական աճն, անշուշտ, լավ է, բայց դա հասարակության կենսամակարդակում կտրուկ փոփոխություններ չի կարող ավելացնել, իսկ իշխանափոխությունից հետո հասարակությունն ավելի լավ կյանքի ակնկալիքներ ունի։ Հետևաբար, որպեսզի այդ ակնկալիքներն իրականան, կառավարությունը պետք է ավելի ագրեսիվ տնտեսական քաղաքականություն իրականացնի, հատկապես բիզնես միջավայրի բարելավմանը միտված քայլեր իրականացնելով», - եզրափակեց Կառլեն Խաչատրյանը։

После смены власти в 2018 году правительство какой-либо серьезной экономической программы не предприняло – экономист
04/02/2019 18:48
Заведующий кафедрой управления и бизнеса Ереванского государственного университета (ЕГУ), экономист Карлен Хачатрян считает, что зафиксированный в 2018 году экономический рост 5,8 – нормальный показатель.
«2018 год был довольно сложным в экономическом плане. Нужно зафиксировать, что  смена власти в нашей стране привела к вакууму в экономике в течение нескольких месяцев», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист.
По его словам, для хозяйствующих субъектов создалась неопределенность в правилах игры и спад экономической активности в августе и сентябре в частности обусловлен этим.
«Показатель экономической активности чуть выше 5% процентов можно считать закономерным, хотя это не то, чего мы ожидали», - сказал он.
Что касается обещанного властями экономического взлета, то Карлен Хачатрян отметил, что в действительности обеспечить резкий рост за несколько месяцев очень сложно, если не сказать невозможно. Кроме того, по словам экономиста, для обеспечения экономического взлета нужные определенные предпосылки.
«Нужно признать, что после смены власти в 2018 году правительство не предприняло какой-либо серьезной экономической программы, в центре внимания находились преимущественно политические вопросы – организация внеочередных парламентских выборов, борьба против коррупции и т.д. Экономической программы, серьезных шагов для активизации экономики не было, что отражено также в проекте бюджета на 2019 год. Когда мы сравниваем данные госбюджета на 2019 год с госбюджетом на 2018 год, то не видим каких-либо коренных изменений»,- сказал экономист.
Потребительские цены, согласно данным Статистического комитета, возросли на 2,5%, что, по словам экономиста, вполне нормально, хотя и вызывает определенные социальные проблемы.
«Нужно зафиксировать, что 2,3% и даже 4% рост потребительских цен считается закономерным. Иной вопрос, что параллельно с этим не повышаются зарплаты. Следовательно, даже 2,3% рост цен вызывает определенные социальные проблемы в экономике. Несмотря на то, что ответственность за предотвращение роста цен возлагается на Центральный банк, но если рассматривать глобально, то государственная экономическая политика должна быть направлена не только на исключение инфляции или недопущение роста потребительских цен, но и на повышение уровня доходов общества в более быстрых темпах, чем рост потребительских цен», - сказал он.
Что касается зафиксированного в сфере сельского хозяйства 7.7% спада, то экономист отметил, что здесь проблемы начали возникать из-за водоснабжения.
«Водозабор начался чуть позже. Я не специалист в этой сфере, однако, по оценке специалистов, водозабор из озера Севан начался чуть позже, что помешало системе орошения работать достаточно эффективно».
По словам Карлена Хачатряна, в 2019 году, по всей видимости, экономический рост составит 5%.
«Однако если существующие программы не станут поворотными и в экономической системе не будут осуществлены резкие изменения, у нас, тем не менее, будет 4-5% рост. Об этом свидетельствуют прогнозы Всемирного банка на 2019 год, чуть больше этого заложено в бюджете. Эти цифры реалистичные, но ожиданий и надеж в обществе больше. 4-5% экономический рост, несомненно, хороший показатель, но он не может привести к резкому изменению уровня жизни общества, а после смены власти общество надеется на улучшение жизни. Следовательно, чтобы оправдать эти надежды, правительство должно вести более агрессивную экономическую политику, особенно реализуя шаги в направлении улучшения бизнес-среды», - резюмировал экономист.