Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի փետրվարի 7-ին
Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր՝ ժամը 12:00-ից մեկնարկել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ պաշտպանական խմբի կողմից ներկայացված բողոքի քննությունը:
Քիչ առաջ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ։
«Տեղի ունեցավ լիարժեք դատավարություն, բոլոր կողմերին հնարավորություն տրվեց ցանկացած քանակի փաստարկներ ներկայացնել։ Ամեն ինչ քննարկվեց»,- ասաց Հայկ Ալումյանը։
Նա նշեց, որ դատարանի որոշումը կհրապարակվի փետրվարի 7-ին, ժամը 12։00-ին։
Փաստաբանի խոսքով՝ հարցերը բազմազան են եղել։ Նրա խոսքով՝ դատարանին հետաքրքրել են բանակի օգտագործման վերաբերյալ հարցեր։
Ալումյանն ասաց նաև, թե տեղյակ չէ՝ արդյոք Մարտի 1-ի գործոքվ հարցաքննվե՞լ է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մեծ հաշվով դա մեզ չի էլ հետաքրքիր»,- նշեց Ալումյանը։
Փաստաբանն ասաց, թե գործում քննիչի կողմից շատ ցուցմունքներ կան ներկայացված, սակայն Սերժ Սարգսյանի ցուցմունքներն այդտեղ ներկայացված չեն։

Решение о мере пресечения Роберту Кочаряну будет оглашено 7 февраля
Апелляционный уголовный суд Армении немногим ранее завершил рассмотрение жалобы адвокатской группы второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда первой инстанции о мере пресечения экс-президенту.
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян сообщил журналистам, что суд удалился в совещательную комнату.
«Состоялось полноценное судебное разбирательство, всем сторонам была дана возможность представить свои аргументы. Все обсуждено», - сказал Айк Алумян.
Он отметил, что суд огласит решение 7 февраля в 12:00.
По словам адвоката, были многочисленные вопросы, в частности суд интересовал вопрос, была ли использована армия во время событий 1 марта.
Айк Алумян также сообщил, что не знает, был ли допрошен третий президент Армении Серж Саргсян по делу 1 марта.
«По большому счету, нас это не интересует», - заявил Айк Алумян.
Адвокат отметил, что в рамках дела следователем представлено много показаний, однако показаний Сержа Саргсяна там нет.