Ցմահ դատապարտյալը հացադուլ է հայտարարել ու 3 պահանջ ներկայացրել
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում անազատության մեջ գտնվող ցմահ դատապարտյալ Վաղարշակ Ավետիսյանը արդեն 6-րդ օրն է՝ հացադուլի մեջ է։ Նա անժամկետ հացադուլ է հայտարարել՝ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի հետ հանդիպելու պահանջով, Aysor.am-ին փոխանցում են Վաղարշակի հարազատները։
Նրա պահանջները, սակայն, միայն նախարարին տեսնելով չեն սահմանափակվում: Ցմահ դատապարտյալը պահանջում է նաև իր վերաբերյալ քրեական գործի վերաբացում ու մամուլի ասուլիս լրատվամիջոցների հետ։
ԱՆ Քրեակատարողական հիմնարկների վարչության լրատվական ծառայությունից Aysor.am-ին հաստատեցին հացադուլի մասին և նշեցին, որ հունվարի 30-ից հացադուլի մեջ գտնվող դատապարտյալը բժիշկների հսկողության տակ է։
Վաղարշակի հարազատները նաև նշում են, որ արդեն 6 օր է հացադուլ հայտարարած դատապարտյալին տեսակցության չեն այցելել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից։
Վաղարշակ Ավետիսյանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել 2008թ.-ի մարտի 16-ին Գորիսի ավտոճանապարհին տաքսու վարորդի սպանության համար:
Նա մինչև դատավճռի հրապարակումը չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Այդ օրերին Վաղարշակ Ավետիսյանը 106 օր պահվել է ոստիկանությունում և նրա հարազատների պնդմամբ՝ ենթարկվել դաժան ծեծի, խոշտանգումների։

В УИУ «Армавир» пожизненно осужденный объявил голодовку
Отбывающий в УИУ «Армавир» пожизненный срок лишения свободы Вагаршак Аветисян уже шесть дней объявил бессрочную голодовку. Он требует встречи с министром юстиции Артаком Зейналяном, сообщили Aysor.am родственники Вагаршака Аветисяна.
Однако требования Вагаршака Аветисяна не ограничиваются лишь встречей с министром, Осужденный к пожизненному заключению требует также возобновления уголовного дела в его отношении и пресс-конференции с представителями СМИ.
В пресс-службе Уголовно-исполнительного управления Минюста Армении Aysor.am подтвердили информацию о голодовке и сообщили, что объявивший с 30-го января голодовку пожизненно осужденный находится под контролем врачей.
Родственники Вагаршака отмечают также, что он уже шестой день проводит голодовку, однако сотрудники офиса омбудсмена Армении его еще не посетили.
Вагаршак Аветисян был приговорен к пожизненному сроку лишения свободы за убийство водителя такси на дороге в Горис 16 марта 2008 года.
До оглашения приговора он не признавал предъявленного обвинения. В те дни Вагаршака Аветисяна 106 дней продержали в полиции и, по утверждению родных, подвергали жестокому избиению и пыткам.