Հայաստանն այսօր կանգնած է հանրային քննարկման արժանի շատ ավելի առաջնահերթ խնդիրների առջև, քան օրհներգի շուրջ ընթացող բանավեճը. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
04/02/2019 16:29
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը  ilur.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստանի օրհներգը փոխելու շուրջ ընթացող բանավեճին։
Առաջին նախագահը հիշեցրել է ԽՍՀՄ 1977թ. Սահմանադրության նախագծի համաժողովրդական քննարկման շրջանում ստեղծված հետևյալ անեկդոտը. «Քաղաքացիներից մեկն առաջարկել էր փոխել Խորհրդային Միության հիմնը, ինչին առարկել էր մի լենինականցի, ասելով`«Ըդտեղ տառասխալըմ կա. ոչ թե հիմնը, այլ հիմքը»:
Տեր-Պետրոսյանը նաև ավելացրել է, որ անեկդոտը պատմում է զուտ մեկ, այն է` հայ ժողովրդական բանահյուսության տվյալ գոհարը մոռացության չմատնելու նպատակով: Ի դեպ, նա հիշեցրել է նաև 1977թ. Սահմնադրության համաժողովրդական քննարկման հետ կապված նույնպիսի գոհար հանդիսացող մի այլ անեկդոտ: Հայաստանի քաղաքացիներից մեկն առաջարկել էր Սահմանադրությունում ընդգրկել «Խորհրդային քաղաքացին ունի հետմահու արդարացման իրավունք»:
Իսկ ավելի լուրջ, ըստ առաջին նախագահի՝ Հայաստանն այսօր կանգնած է հանրային քննարկման արժանի շատ ավելի առաջնահերթ խնդիրների առջև, քան օրհներգի շուրջ ընթացող բանավեճը:

Армения сегодня стоит перед гораздо более приоритетными проблемами, достойными общественного обсуждения, чем дискуссия вокруг гимна – Левон Тер-Петросян
04/02/2019 18:13
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян в беседе с iLur.am обратился к спорам вокруг изменения гимна Армении.
Первый президент напомнил об анекдоте, который появился в период всенародного обсуждения проекта Конституции СССР 1977 года. «Один из граждан предложил изменить гимн Советского Союза, на что возразил некий ленинаканец, сказав: «Здесь есть орфографическая ошибка не гимн, а основу («гимк» на армянском языке)».
Тер-Петросян также добавил, что рассказывает анекдот с одной лишь целью, а именно, чтобы не предать забвению эту жемчужину армянского народного фольклора. Кстати, он напомнил еще один анекдот, связанный с всенародным обсуждением Конституции 1977 года. Один из граждан Армении предложил внести в Конституцию статью «Советский гражданин имеет право на посмертное оправдание».
А если серьезно, по словам первого президента, Армения сегодня стоит перед гораздо более приоритетными проблемами, достойными общественного обсуждения, чем развернувшаяся вокруг гимна дискуссия.