Խաղաղության մասին խոսելը հարցականի տակ չի դնում վճռականությունը. ԱԳ նախարար
Խաղաղության մասին խոսելը հարցականի տակ չի դնում վճռականությունը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը
Դիտարկմանը, թե Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը երբեք չի քննարկի «խաղաղություն տարածքների դիմաց» բանաձևը, որը Ադբրեջանի ԱԳ նախարարությունը որակեց որպես բանակցություններից հրաժարվելու քայլ, նախարարը նշեց.
«Հայաստանն իր մասով շարունակում է աշխատել»:
Ճշտող հարցին, թե քանի՞ հակամարտող կողմ կա, քանի որ, ըստ Փաշինյանի հայտարարության, ստացվում է, որ Հայաստանը ևս հակամարտող կողմ է, Մնացականյանը կոչ արեց չկպնել բառակապակցություններից՝ նկատելով, որ Հայաստանը բանակցող կողմ է:
«Հայաստանն ունի իր մասը, նա երաշխավորն է Ղարաբաղի անվտանգության»,- ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով հարցին՝ սպասվո՞ւմ է մոտ ապագայում Փաշինյան-Ալիև ևս մեկ հանդիպում, Մնացականյանն ասաց.
«Չշտապենք դեռևս: Շատ էական է, որպեսզի մենք շարունակենք կառուցել գործընկերությունն այնպես, որ կարողանանք արդյունք ունենալ»:

Разговоры о мире не ставят под вопрос решительность – Зограб Мнацаканян
Разговоры о мире не ставят под вопрос решительность, заявил сегодня на брифинге министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
На замечание о том, что премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения не собирается обсуждать формулу «территории за мир», что было охарактеризовано со стороны МИД Азербайджана как отказ от переговоров, министр ответил:
«Армения продолжает работать по своей части».
На уточняющий вопрос, сколько противоборствующих сторон в конфликте, поскольку согласно заявлению Никола Пашиняна, получается, что Армения также является стороной конфликта, Зограб Мнацаканян призвал не цепляться за слова, отметив, что Армения – сторона переговоров.
«У Армении есть своя часть, она – гарант безопасности Карабаха», - сказал министр.
Касаясь вопроса, ожидается ли в ближайшее время еще одна встреча Пашинян – Алиев, глава МИД отметил:
«Давайте, не спешить. Очень важно продолжать взаимодействие таким образом, чтобы удалось достичь результата».