Իսպանիայի տնտեսությունն անսպասելի կայունություն է ցուցաբերում
Ինչպես հայտնում է «El Pais» թերթը, Ազգային վիճակագրության ինստիտուտի տվյալներով՝  համախառն ազգային արդյունքի (ՀԱԱ ) աճը 2018 թվականին կազմել է 2.5 տոկոս:
Դա նախորդ տարիների համեմատ երեք տոկոսով պակաս է, սակայն տպավորիչ արդյունք է, համեմատած եվրագոտու մյուս տնտեսությունների հետ:
Տարվա վերջին եռամսյակում տնտեսական աճը փոքր ինչ ավելացել է՝ հասնելով 0.7 տոկոսի: Համեմատության համար, նույն եռամսյակում եվրոգոտու միջին աճը կազմել է 0.2 տոկոս:
Նման տխուր արդյունքների պատճառը Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնների» շարժման բողոքի ակցիաներն են, Իտալիայի տնտեսական անորոշությունը և գերմանական բիզնեսի շոկային վիճակը:
Իսպանիայի համար 2019 թվականին ՀԱԱ-ի աճի կանխատեսումը կազմում է 2,2 տոկոս, ասել է Իսպանիայի բանկի տնօրեն Պաբլո Էրնանդես դե Կոսը:
Նա, սակայն, զգուշացրել է, որ իրական թվերը կարող են ավելի ցածր լինել՝ հաշվի առնելով նոր հարկերի ներդրումը, և եվրոպական շուկաներում դանդաղեցումը:

Испанская экономика демонстрирует неожиданную устойчивость
Газета El Pais сообщает о том, что, по данным Института Национальной Статистики прирост ВНП составил в 2018 году 2,5%.
Это - меньше, чем трехпроцентный прирост в предшествующие годы, но впечатляющий результат, по сравнению с другими экономиками еврозоны.
Экономический рост несколько усилился в последнем квартале года, составив 0,7%. Для сравнения, средний прирост в еврозоне в том же квартале составил 0,2%. Причиной подобного рода плачевных итогов являются протесты “желтых жилетов” во Франции, экономическая неопределенность в Италии и шок германского бизнеса, столкнувшегося с новыми экологическими регуляциями.
Для Испании прогноз прироста ВНП на 2019 год составляет 2,2%, сообщил директор Банка Испании Пабло Эрнандес де Кос. Он, однако, предупредил, что реальные цифры могут оказаться ниже - с учетом введения новых налогов и замедления на европейских рынках.