Որևէ մեկին, առավել ևս, Նիկոլ Փաշինյանին, չի հաջողվի վերահսկել մեդիան. Սաթիկ Սեյրանյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, 168.am կայքի գլխավոր խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանը համաձայն չէ այն պնդման հետ, թե Հայաստանում մամուլն ազատ է, քան երբևէ։
«Այդ խոսքերի հեղինակը ՀՀ վարչապետ, մեր նախկին գործընկեր Նիկոլ Փաշինյանն է: Ես հակառակ տեսակետը կրողն եմ ու դրանք հիմնավորված են փաստերով», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Սաթիկ Սեյրանյանը։
Ժուռնալիստների միության նախագահն ընդգծում է՝ որևէ մեկին, առավել ևս, Նիկոլ Փաշինյանին չի հաջողվի վերահսկել մեդիան։
Սաթիկ Սեյրանյանը նշում է ՝ մեդիաներն արհամարված են։
«Սոցիալական ցանցերը եղան առաջին տեղում՝ որպես միջոց ու հիմա իրենք են դժգոհում, որ սոցիալական ցանցերում գրառումները տեղ են գտնում կայքերում, պետք չէ զարմանալ, որովհետև դուք ինքներդ ասացիք՝ առաջին տեղում սոցիալական ցանցերն են՝ ուզում ենք «լայվ» ենք մտնում, ուզում  ենք «լայվը» անջատում ենք, ուզում ենք ստատուս ենք գրում, հարցի ենք պատասխանում. մեդիաները ընդունեցին ձեր խաղի կանոնները», - նշում  է Սաթիկ Սեյրանյանը։
Ժուռնալիստների միության նախագահը պնդում է՝ փետրվարի 2-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցածը, երբ թույլ չէին տվել լուսաբանել «Իմ քայլը» խմբակցության նիստն ու լրագրողները ԱԺ-ի անցակետում ժամերով ստիպված էին եղել սպասել, դա ոչ միայն մամուլի, այլ, ընդհանրապես, հասարակության դեմ էր։
«Նախ՝ ի՞նչ է նշանակում Ազգային ժողովը դարձնել կուսակցական գրասենյակ, ի՞նչ է նշանակում փակ է. գնացեք ձեր կուսակցությունում խոսեք, ի՞նչ է նշանակում շաբաթ օր է, առավել ևս, շաբաթ օրը դուք ի՞նչ գործ ունեք այնտեղ։ Այո, ես սա համարում եմ լրագրողների խոսքի ազատության ոտնահարում», - ասաց Սաթիկ Սեյրանյանը։

Никому, тем более, Николу Пашиняну, не удастся контролировать медиа – глава Союза журналистов (Видео)
05/02/2019 16:53
Председатель Союза журналистов Армении, главный редактор сайта 168.am Сатик Сейранян не согласна с утверждением, что пресса в Армении свободнее, чем когда-либо.
«Автор этих слов премьер-министр Армении, наш коллега Никол Пашинян. У меня противоположное мнение и это обосновано фактами», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am Сатик Сейранян.
Председатель Союза журналистов подчеркнула, что никому и, тем более, Николу Пашиняну, не удастся контролировать медиа.
Сатик Сейранян отметила, что медиа сегодня игнорируются.
«Социальные сети были на первом месте, и сейчас они жалуются, что публикации в социальных сетях появляются на сайтах. Не нужно удивляться, поскольку вы сами сказали, что социальные сети на первом месте, хотите - выходите в «live», хотите - отключаете «live», хотите - пишете статус, отвечаете на вопрос. Медиа приняли ваши правила игры», - отмечает Сатик Сейранян.
Председатель Союза журналистов утверждает, что произошедшее 2 февраля в Национальном Собрании, когда представителям СМИ не позволили освещать заседание фракции «Мой шаг» и журналисты вынуждены были часами ждать на проходной, – было не только против прессы, но и вообще, против общества.
«Во-первых, что значит превратить Национальное Собрание в офис партии, что значит закрытый режим? Идите, говорите в вашей партии. Что значит субботний день, тем более, в субботний день, что вы там делаете? Да, я считаю это – попирание свободы слова, прав журналистов», - сказала Сатик Сейранян.