Երևանը կարևորում է Վերին Լարսին այլընտրանքի ստեղծումը. որոշումը կարող է կայացվել փետրվարի 6-ին
Մոսկվան և Թբիլիսին ավարտել են մաքսային կարգավորման վերաբերյալ 2011 թվականի համաձայնագրի իրականացման համար անհրաժեշտ ընթացակարգերի համաձայնեցումը, գրել է «Կոմերսանտը»՝ հղում անելով ՌԴ կառավարությունում իր աղբյուրներին:
Համաձայնագրի իրականացումը ենթադրում է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքով բեռնափոխադրումների կազմակերպում, ինչից կարող է օգտվել նաև Հայաստանը: Այդ դեպքում Հայաստանը դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ իրականացնելու երկրորդ՝ Վերին Լարսին այլընտրանքային ճանապարհ կստանա:
Եռակողմ կոմիտեի առաջին հանդիպումը` Շվեյցարիայի, Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, տեղի կունենա փետրվարի 6-ին Ժնևում:
Երևանի դիրքորոշումն այս հարցում պարզելու համար Aysor.am-ը դիմել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակ:
«Քանի դեռ պաշտոնական բանակցություններն ու կոմիտեի հանդիպումը չի մեկնարկել, և չկան պաշտոնական արդյունքներ՝ մենք դեռ զերծ կմնանք մեկնաբանություններից: Սակայն կարևորում ենք Վերին Լարսին այլընտրանքի ստեղծումը, ինչը դրական կազդի Հայաստանից դեպի միջազգային շուկաներ և հակառակ ուղղությամբ փոխադրումների վրա», - Aysor.am-ին ասաց փոխվարչապետ Տ.Ավինյանի մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը:
Ռուս-վրացական համաձայնագրի մասին Երևանում խոսել էր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը:
«Մենք մտադիր ենք իրականացնել մեր պարտավորությունները: Շատ կարևոր է լինելու եռակողմ կոմիտեի առաջին հանդիպումը», - ասել էր Գ.Կարասինը:
Նա, սակայն, նշել էր, որ տարածաշրջանում խնդիրներ կան, առկա են մի շարք պետությունների քաղաքական կարգավիճակի վերաբերյալ տարաձայնություններ:

Ереван считает важным создание альтернативы Верхнему Ларсу. Вопрос может быть решен 6 февраля в Швейцарии
Москва и Тбилиси завершили процедуры, необходимые для выполнения на практике соглашения 2011 года «Об основных принципах механизма таможенного администрирования и мониторинга торговли товарами». Оно допускает использование территорий Абхазии и Южной Осетии для торговли и транзита товаров, чем воспользуется также Армения. Для республики это станет альтернативой Верхнему Ларсу, где из-за погодных условий армянские грузы, переправляющиеся в Россию, могут простаивать неделями.
Заседание совместного комитета, созданного в соответствии с соглашением 2011 года, с участием России, Грузии и Швейцарии, состоится в Швейцарии 6 февраля.
В Ереване пока воздерживаются комментировать ситуацию, исходя из того, что официальных результатов переговоров нет.
«Пока еще не началась встреча комитета, и нет официальных результатов, мы воздержимся от комментариев. Но придаем важность созданию альтернативы Верхнему Ларсу, что положительно повлияет на перевозки из Армении на международные рынки и в обратном направлении», - заявил Aysor.am пресс-секретарь вице-премьера Армении Тиграна Авиняна Ваан Унанян.
О реализации российско-грузинского соглашения в Ереване говорил также замглавы МИД России Григорий Карасин.
«Мы намерены реализовывать взятые на себя обязательства. Очень важным будет первая встреча трехстороннего комитета с участием Швейцарии, представителей Грузии и РФ», - сказал Г.Карасин.
При этом он заявил, что в регионе есть проблемы, существуют разногласия по поводу политического статуса целого ряда государств. «Это деликатный вопрос, который будем обсуждать», - отметил Г.Карасин.