Ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.6% գնանկում
2019թ. հունվարին 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.6% գնանկում:
Նշված ժամանակահատվածում հանրապետությունում արձանագրվել է տարբեր տեսակի կոշկեղենի՝ 3.3%, հագուստի՝ 1.5%, վառելանյութի և քսայուղերի՝ 1.2%, խոշոր կենցաղային սարքերի՝ 1.1%, բնակարանի նորոգման և սպասարկման նյութերի՝ 0.8%, կենցաղային և այգեգործական գործիքների՝ 0.5%, դեղագործական ապրանքների՝ 0.2%, գորգերի և հատակի ծածկերի, գրասենյակային պարագաների 0.1% գնանկում:
Դրան զուգընթաց, կենցաղային փոքր էլեկտրական սարքերի գներն աճել են 0.4%-ով, մաքրող, լվացող միջոցներինը և բնակարանի խնամքի այլ պարագաներինը՝ 0.5%-ով, կահույքինը և կահավորանքինը՝ 0.8%-ով, ապակե ամանեղենի, ճաշասպասքի և տնային կահ-կարասու գները՝ 0.9%-ով:
2019թ. հունվարին 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են համապատասխանաբար՝ 6.7% և 5.7%-ով, իսկ 2018թ. հունվարի համեմատ՝ 6.0% և 2.4%-ով:

На рынке непродовольственных товаров зафиксирован 0.6% спад цен
В январе 2019 года по сравнению с декабрем 2018 года на рынке непродовольственных товаров зафиксирован 0.6% спад цен, сообщает Национальный статистический комитет Армении.
В указанный период в республике зафиксирован спад цен на обувь – 3.3%, одежду – 1.5%, горючее и смазочные материалы – 1.2%, крупные бытовые приборы – 1.1%, материалы для ремонта квартир и обслуживания – 0.8%, бытовые и садоводческие инструменты – 0.5%, фармакологические товары – 0.2%, ковры и специальные покрытия, офисные принадлежности – 0.1%.
Параллельно с этим цены на малые электрические приборы выросли на 0.4%, чистящие и моющие средства и другие бытовые средства по уходу – на 0.5%, средства по уходу за мебелью – на 0.8%, стеклянной посудой, фарфором и столовыми приборами – на 0.9%.
В январе 2019 года по сравнению с декабрем 2018 года цены на бензин и дизельное топливо снизились соответственно на  6.7% и 5.7%, а по сравнению с январем 2018 года – на 6.0% и 2.4%.