Նախորդ տարվա համեմատ բանջարեղենի ապրանքախմբում գրանցվել է 28.8% գնաճ
2019թ. հունվարին 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.7% գնաճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 4.2% գնաճով, տեղեկացնում է Ազգային վիճակագրական կոմիտեն։
Սննդամթերքի (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 3.8%-ով, ծառայությունների սակագները՝ 0.2%-ով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.6% գնանկում:
Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2019թ. հունվարին 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 1.2-2.9%-ով, այդ թվում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Հրազդանում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 1.2%-ով:
2019թ. հունվարին 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 4.2% գնաճ, ինչի վրա իր անմիջական ազդեցությունն է թողել մրգի և բանջարեղենի՝ համապատասխանաբար 6.4% և 28.8% գնաճը:
Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2019թ. հունվարին 2018թ. հունվարի համեմատ արձանագրվել է 10.1% գնանկում, իսկ 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ` 28.8% գնաճ:
Մրգի ապրանքախմբում 2019թ. հունվարին 2018թ. հունվարի համեմատ արձանագրվել է 7.2%, իսկ 2018թ. դեկտեմբերի համեմատ` 6.4% գնաճ:

По сравнению с прошлым годом овощи подорожали на 28,8%
В январе 2019 года по сравнению с декабрем 2018 года на потребительском рынке Армении зафиксирован 1.7% рост цен, что в основном обусловлено 4.2% ростом цен на продовольственные товары и неалкогольные напитки, сообщает Национальный статистический комитет Армении.
Цены продовольственных товаров (включая неалкогольные и алкогольные напитки, табачные изделия) возросли на 3.8%, тарифы на услуги – на 0.2%, а на рынке непродовольственных товаров зафиксирован 0.6% спад цен.
Во всех рассматриваемых городах республики в январе 2019 года по сравнению с декабрем 2018 года потребительские цены выросли на 1.2-2.9%, в том числе самый высокий показатель роста зафиксирован в городе Раздан. В столице потребительные цены возросли на 1.2%.
В январе 2019 года по сравнению с декабрем 2018 года в республике зафиксирован 4.2% рост продовольственных товаров и неалкогольных напитков, на что непосредственно повлиял рост цен на фрукты и овощи, соответственно на 6.4% и 28.8%.
В товарной группе «овощи» в январе 2019 года по сравнению с январем 2018 года зафиксирован 10.1% рост цен, а по сравнению с декабрем 2018 года – 28,8% рост цен.
Цены на фрукты в январе 2019 года по сравнению с январем 2018 года выросли на 7,2%, а  по сравнению с декабрем 2018 года – на 6,4%.