«Հրապարակ». ՀԱՊԿ քարտուղարի թեման փակված չէ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ` այնքան էլ այնպես չէ, թե ՀԱՊԿ քարտուղարի հարցը մեկընդմիշտ լուծված է․ 2-3 ամիս հետո ՀԱՊԿ նիստում (ժամկետները դեռ հայտնի չեն) հարցը կրկին օրակարգ կմտնի:
Բայց չէ՞ որ ՀԱՊԿ անդամ երկրներն արդեն իսկ ասել են, որ պաշտպանում են Բելառուսի թեկնածու Զասին։ «Ոչ, դա ընդամենը փիար ակցիա էր Լուկաշենկոյի կողմից, դա Բատկայի երազանք-ճնշումն էր Պուտինի վրա` ցույց տալու, թե ինչ ազդեցություն ունի ՀԱՊԿ-ում Նազարբաև-Լուկաշենկո տանդեմը, նույնը` ԵԱՏՄ-ում։ Մի մոռացեք, որ Լուկաշենկոն ասել էր` մինչև դեկտեմբեր կլուծվի Զասի հարցը։ Դեկտեմբերն անցավ, հարցը չլուծվեց. այդ փաստաթուղթը ստորագրել են միայն Տաջիկստանն ու Բելառուսը, հարցի քննարկումը կշարունակվի մինչև պաշտոնական նշանակում։
Էտապներ կան, որոնցից չես կարող խուսափել, դա կարող է անգամ վերածվել լուրջ սկանդալի` հաշվի առնելով Ռուսաստան-Բելառուս հարաբերությունների վերջին թնջուկը` «հարկային մանյովրին»՝ 10 միլիարդին առնչվող։ Կողմերից ոչ մեկը չի ցանկանում զիջել, Լուկաշենկոն այդ հարցում ևս բույանիտ արեց, հիմա լուռ հետ է քաշվել։ Բելառուսում այս տարի ընտրություններ են՝ և՛ խորհրդարանական, և՛ նախագահական, Ռուսաստանը կարող է քթից բերել։ Դրա համար է Բատկան լռում։ Այնպես որ` պետք է սպասել, սրանք համալիր լուծման հարցեր են»»:

Citing its source, Hraparak paper writes that the issue of the CSTO secretary general is not solved with the issue to be on the agenda of the CSTO in 2-3 months.
To the question of the paper that the CSTO member states have already stated about supporting candidate of Belarus, the source said, “It was just a PR action by Lukashenko, it was his dream-pressure on Putin to show what impact Nazarbayev-Lukashenko tandem has. Do not forget that Lukashenko has said that the issue of Zas’ appointment would be settled by December but the December has passed and the issue was not solved. The document was signed only by Tajikistan and Belarus, the discussion of the issue will continue until official appointment.”
The source also said that there are phases to pass and no one may avoid them. Neither of the parties want to concede. According to it, this year parliamentary and presidential elections will be held in Belarus that is why Lukashenko calmed down.