ՊԲ-ում «սննդային հեղափոխությունը» դեռ 2007 թվականին է եղել. Տիգրան Աբրահամյան
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանն Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ չկա այդպիսի տարի, որ զինված ուժերում սննդի որակը, բազմազանությունը, քանակը նվազագույնը մեկ քայլ առաջ չանի:
- Պարոն Աբրահամյան, վերջին շրջանում խոսվեց զինված ուժերում տեղի ունեցած մի շարք փոփոխությունների մասին, հատկապես խոսքը վերաբերում է սննդի բարելավմանը: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս փոփոխությունները:
- Չկա այդպիսի տարի, որ սննդի որակը, բազմազանությունը, քանակը նվազագույնը մեկ քայլ առաջ չանի:
Միանգամից ասեմ` ես չեմ համարում, թե զինված ուժերի թիվ մեկ, երկրորդ կամ երրորդ խնդիրը զինծառայողներին տրվող սննդի վիճակն է: Մենք արդեն 12 տարի է` այդ ուղղությամբ լուրջ խնդիրներ չենք ունեցել: Եղել են հարցեր կապված տարբեր խմբաքանակի որակի հետ, բայց ասել, որ վերջին տարիներին սննդի հետ կապված խնդիր ենք ունեցել, չի կարելի։
Այս առումով, զինված ուժերում «սննդային հեղափոխությունը» տեղի է ունեցել դեռ 2007 թվականին, երբ արմատական փոփոխություններ տեղի ունեցան հատկապես մարտական հերթապահություն կրող անձնակազմերին տրվող սննդի որակի և ձևի մեջ: Դրանից հետո մենք անընդհատ բարելավել ենք և՛ չափաքանակները և՛ որակը: Իհարկե, միշտ էլ որակի բարձրացման տեղ ունենք:
- Վերջին շրջանում հրապարակումներ են նաև եղել, որ սնունդը ստամոքսի ցավեր է առաջացնում, զինվորներն ու սպաները դժգոհ են:
- Այն, ինչ ես եմ ասում, այնպես չէ, որ լսել եմ միայն կողքից կամ ինչ-որ մարդիկ են պատմել: Ես շատ հաճախ եմ օգտվում զինվորական ճաշարաններից՝ և՛ մարտական դիրքերում, և՛ զորամասում:
Նման խնդիր կարող է առաջանալ արագ պատրաստվող սննդի ոչ ճիշտ պատրաստումից, իհարկե, չեմ բացառում, որ սննդի որոշ խմբաքանակներ կարող են խնդիրներ ունենալ: Եղել են դեպքեր, երբ սնունդը չի ընդունվել, հետ է ուղարկվել մատակարարին:
Մի բան շատ հստակ է՝ սննդի հետ կապված զանգվածային բողոք չկա, առանձին դեպքերում բանակում ուսումնասիրություններ են սկսում, արագ արձագանքում իրավիճակին:
- Նախորդ տարվանից զինվորներին թույլատրվեց հեռախոս ունենալ՝ առավել հանգիստ կապ ապահովվեց ծնողների հետ: Վերջերս, ինչպես զինվորների, այնպես էլ սպաների դեպքում արգելվեց տեսախցիկով հեռախոսներից օգտվելը: Սա՞ ինչով է պայմանավորված:
- Նախ ասեմ, որ զինվորներին թույլատրվում է օգտվել հեռախոսներից, սակայն այն սահմանափակումներով է: Նրանք իրավունք չունեն օրվա բոլոր ժամերին օգտվել հեռախոսներից և դա ճիշտ է: Սպաների հետ կապված, մտածում եմ, որ օրինակ՝ հրամանատարների անձնակազմի բարոյահոգեբանական գծով տեղակալներին (նախկինում՝ զամպալիտներ) պետք է թույլատրել, որովհետև հնարավոր ռազմական գործողությունների դեպքում, երբ օպերատորների մուտքը անհնար կլինի առաջին գծում, կադրեր, լուսանկարներ անելու մեծ խնդիրներ ենք ունենալու: Ասածս, միգուցե այդքան էլ «եփված» թեմա չէ, սակայն կարելի է քննարկել:
Ինչ վերաբերում է զինվորներին, ապա այսօրվա լուծումը ժամանակավոր եմ համարում, համոզված եմ, որ առաջիկա տարիներին զինվորների զանգերը ծնողների և նրանց հարազատների հետ առավել անվտանգ կապով կապահովվի:
- Զորակոչի այս փուլն ավարտվեց, նորակոչիկներն արդեն զորամասերում են։ Ի՞նչ խնդիրներ եք տեսնում:
- Պաշտպանության բանակում նորակոչիկների դիմավորման հատուկ կարգ կա, նաև լավ ավանդույթներ, Արցախի հավաքակայանից՝ զորամասերի ուսումնական ստորաբաժանումներ, որոնք անշեղորեն իրականացվում են, արագ արձագանք են ստանում նրանց բարձրացրած բոլոր հարցերը, կապ է հաստատվում նաև նրանց ծնողների հետ:
Առողջականից՝ կարգապահություն, համապատասխան օղակների միջոցով անհատական աշխատանք է տարվում: Կարծում եմ, որ բավականին լավ մակարդակով է այս ամենը կազմակերպվում։

“Food revolution” took place in Defense Army still in 2007: Tigran Abrahamyan
The quality of food, its variety and quantity is being improved every year, consultant to the Artsakh Republic President Tigran Abrahamyan told Aysor.am.
“I would definitely say that I do not consider the food issue to be the first, second or even third in the Defense Forces. We did not have any issue connected with food for already 12 years. There were some issues relating to the quality of some portions but that is it,” Abrahamyan said.
The consultant stressed that the “food revolution” took place in the armed forces still in 2007 when radical changes took place in the quality and form of food provided to the staff on military duty. “After it we have consistently improved both the quality and quantity, though of course, there is a place to improve it in future too,” he said.
As to the recent media publications about servicemen complaining of stomachaches after the food, Abrahamyan said such issues may appear due to wrong preparation of the food. “I do not exclude that some received portions lack necessary quality. There were cases when the food was not accepted and sent back to the supplier,” he added.
According to the changes, the servicemen are allowed to have mobile phones without cameras from past year, speaking about it, Abrahamyan said that the servicemen are allowed to use phones but with restrictions. “They are not allowed to use phones every minute they want, and it is right. As to officers, I think in their case it is must be allowed as in case of possible military actions when the entrance of operators would be impossible to the front line, we will have a big problem of taking photos, videos,” he said.
As to the soldiers, Abrahamyan said, he considers today’s decision temporary and expressed conviction that the calls of soldiers to their parents and relatives will be ensured with more secure communication.
Speaking whether any issues rise after the conscripts are already in their units, the consultant said that the whole process of transportation of the conscripts from Artsakh gathering place to training divisions of the military units takes place without any problems and diversions with all the issues getting immediate solutions. He said if necessary communication with parents is ensured.