Հող հանձնող իշխանությունը Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու կառուցում չի նախաձեռնում. Արայիկ Հարությունյանը՝ Սամվել Բաբայանին
06/02/2019 16:42
Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ, Արցախի նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանն արձագանքել է Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանին։
«Սամվել Բաբայանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում երեկ հայտարարել է, որ 2017 թ.-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արցախի իշխանությունների հետ բանակցել է զիջումների մասին։ Կուզեի պարոն Բաբայանին և մեր հանրությանը տեղեկացնել, որ նախագահ Սարգսյանն իր կառավարման տարիներին բանակցային գործընթացի վերաբերյալ միշտ էլ բաց է եղել Արցախի իշխանությունների հետ, և բոլոր հարցերը քննարկվել են փոխադարձ հարգանքի ու երկխոսության պայմաններում։
Հաջորդը. հիշատակված հայտնի հանդիպումը կամ ավելի ճիշտ հանդիպումները տեղի են ունեցել ոչ թե 2017 թ.-ին, այլ 2016 թ.-ի ապրիլ և հուլիս ամիսներին, որտեղ մենք եկել ենք ընդհանուր հայտարարի, այն է՝ բանակցային օրակարգում Արցախի ներկայիս փաստացի կարգավիճակից ոչ մի քայլ հետնահանջ չի կարող լինել, և պետք է հակամարտության վերջնական կարգավորման մեջ Արցախի բնակչության անվտանգությունը բացարձակ կերպով երաշխավորված լինի։
Հ.Գ. «Հող հանձնող» իշխանությունը Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու կառուցում չի նախաձեռնում, հայրենադարձության ծրագիր չի իրականացնում, ներդրումների ու պետական միջոցների հաշվին տարածքային համաչափ զարգացման քաղաքականությամբ չի զբաղվում, ի վերջո՝ առաջնագիծն ու բանակը չի ամրացնում։
Ուստի, հորդորում եմ զերծ մնալ այսօրինակ շահարկումներից։ Դրա փոխարեն յուրաքանչյուրս մեր ունեցած հնարավորությունների չափով կոնկրետ քայլեր պետք է ձեռնարկենք հայրենիքի երկարաժամկետ պաշտպանության ու զարգացման ուղղությամբ»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը։

“Land handing” authorities do not initiate construction of Vardenis-Martakert highway: Artsakh ex-PM to Samvel Babayan
Former prime minister of Artsakh Arayik Harutyunyan has responded to the former commander of Artsakh Defense Army Samvel Babayan who in the interview with Azatutyun.am stated that in 2017 Armenia’s third president Serzh Sargsyan negotiated over handing territories.
“I would like to inform Mr Babayan and the people that during the years of presidency Serzh Sargsyan was always open with the authorities of Artsakh and all the issues were discussed in conditions of mutual respect and dialogue,” Harutyunyan wrote in Facebook.
He also stressed that “the land handing” authority is not initiating construction of Vardenis-Martakert highway, does not initiate repatriation program and undertake policy of equal territorial development on the account of investments and state means and finally, it does not strengthen the army.
“Thus, I urge to refrain from such like speculations. Instead, each of us must undertake concrete steps for the long-term defense and development of our homeland,” he concluded.