Վերաքննիչ դատարանը վերացրել է Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու որոշումը
Հայաստանի Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր տեղի ունեցած նիստում որոշել է բավարարել Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի պաշտպանի բողոքը։ Այսինքն՝ Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը, վերացրել է կալանքը և գործը ուղարկվում է առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։
«Մենք դեռ չենք ստացել դատարանի որոշումը, բայց կարծում եմ, որ Վերաքննիչ դատարանն անդրադարձել է Երևանի առաջին ատյանի դատարանի կողմից թույլ տված պաշտպանական իրավունքի տոտալ խախտումներին։ Վահագն Հարությունյանի կալանքի մասին հարցը առաջին ատյանի դատարանը նորից է քննելու»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վահագն Հարությունյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Փաստաբանը նաև ներկայացրեց, որ Վահագն Հարությունյանի պաշտպանությունը բազմաթիվ խախտումների է հանդիպել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, որտեղ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը թույլ է տվել իրավունքի բազմաթիվ խախտումներ։
Պողոսյանի խոսքով, մասնավորապես, առանց Հարությունյանի պաշտպանի, դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը դեկտեմբերի 30-ին քննարկել է Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու մասին ՀՔԾ-ի միջնորդությունը, այն դեպքում, երբ Քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն հետախուզման մեջ գտնվող անձի կալանքի միջնորդությունը պետք է քննել նրա պաշտպանի ներկայությամբ։
«Դեկտեմբերի 30-ին Արտուշ Գաբրիելյանը ստանում է Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդությունը, հաստատապես իմանալով, որ Վահագն Հարությունյանը պաշտպան ունի, քննում է գործը՝ առանց ծանուցելու։ Հետագայում, երբ Վերաքննիչ դատարանում նյութերին ծանոթացա, պարզվեց, որ գործում առկա է տեղեկանք, թե իբր դատարանի աշխատակազմից զանգահարել են ինձ, և ես հեռախոսազանգին չեմ պատասխանել։ Միանշանակ է, որ հետին ամսաթվով այդ նյութերում դրվել է տեղեկանքը։ Ավելին՝ գործի նյութերում նման հեռախոսագիր առկա չի եղել, ինչը արձանագրել եմ։ Ամենամեծ կեղծիքն այն է, որ ես Արտուշ Գաբրիելյանի աշխատակազմից, դատարանի աշխատակազմից այդ օրը զանգ չեմ ստացել։ Ակնհայտ կեղծ տեղեկություն պարունակող փաստաթուղթ են դրել շրջանառության մեջ»,- դատավորի գործողությունը ներկայացրեց փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ նման ապօրինություն իրականացրած դատավորը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի դատավորների կարգապահական հանձնաժողովի կողմից։ Այդ հարցով, արդեն իսկ փաստաբանը դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որտեղից սակայն, դեռ հստակ պատասխան չունի։
Փաստաբանը տեղեկացրեց նաև, որ Արտուշ Գաբրիելյանի գործողությունների ու կեղծիքը բացահայտելու համար դիմելու են իրավապահ մարմիններին։
Փաստաբանը նկատեց, որ իր պաշտպանյալ Վահագն Հարությունյանի հետ քննարկել են դատավոր Գաբրիելյանի վարքագիծը, և Հարությունյանը, փաստաբանի փոխանցմամբ, առաջ է քաշել հետևյալ վարկածը.
«Նա ասաց, թե ինքը տեղեկացված է, որ մի շարք քրեական գործերով հանցագործների Արտուշ Գաբրիելյանը ակնհայտ մեղմ պատիժներ է նշանակել և, որպեսզի Գաբրիելյանի գործողությունները քննարկման առարկա չդառնան ՀՔԾ-ում, նա կարծես վարձահատույց է լինում ՀՔԾ-ին՝ ապօրինի որոշումներ կայացնելու համար։ Այս առումով, Վահագն Հարությունյանն ասում է, որ ակնհայտ փաստերի է տիրապետում»։

Апелляционный суд отменил решение об аресте Ваагна Арутюняна
Апелляционный уголовный суд Армении сегодня на заседании принял решение удовлетворить жалобу адвоката бывшего руководителя Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года Ваагна Арутюняна. В частности, Апелляционный суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана об аресте и дело направлено в суд первой инстанции на новое рассмотрение.
«Мы пока не получили решение суда, но думаем, что Апелляционный суд обратился к допущенным судом общей юрисдикции Еревана тотальным нарушениям права на защиту. Вопрос об аресте Ваагна Арутюняна будет снова рассмотрено в суде первой инстанции», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Ваагна Арутюняна Мигран Погосян.
Адвокат также сообщил, что защита Ваагна Давтяна столкнулась с многочисленными нарушениями в суде общей юрисдикции Еревана, которые были допущены судьей Артушом Габриеляном.
По словам Миграна Погосяна, в частности в отсутствие адвоката Арутюняна, судья Артуш Габриелян 30 декабря рассмотрел ходатайство Специальной следственной службы об аресте Ваагна Арутюняна, в том случае, когда согласно Уголовно-процессуальному кодексу, ходатайство об аресте объявленного в розыск лица должно рассматриваться в присутствии его адвоката.
«30 декабря Артуш Габриелян получил ходатайство об аресте Ваагна Григоряна, точно зная, что у Ваагна Арутюняна есть адвокат, он рассматривает дело, не уведомив меня. В дальнейшем, когда я ознакомился с материалами дела в Апелляционном суде, выяснилось, что в деле есть справка о том, якобы мне звонили из аппарата суда, и я не ответил на телефонный звонок. Однозначно, что справка была приложена к материалам дела задним числом. Более того, в материалах дела не было подобной телефонограммы, я зафиксировал это. Самый большой подлог в том, что я из аппарата Артуша Габриеляна, из аппарата суда в этот день я не получал звонка. Они ввели в оборот документ, в котором содержаться ложные сведения»,- рассказал адвокат
Адвокат также сообщил, что для разоблачения действий и подлога Артуша Габриеляна они обратятся в правоохранительные органы.
Мигран Погосян отметил, что обсудил со своим подзащитным Ваагном Арутюняном поведение Артуша Габриеляна и Арутюнян, по словам адвоката, выдвинул следующую версию.
«Он сказал, что знает о том, что Артуш Габриелян назначил преступникам по ряду уголовных дел явно мягкие наказания, и чтобы действия Габриеляна не стали темой обсуждения в Специальной следственной службе, он как бы возместил ССС за принятие незаконных решений. В данном контексте, Ваагн Арутюнян говорит, что знает о конкретных фактах», - сказал адвокат.