«Անցումային արդարադատություն» եզրույթը ծրագրում չի օգտագործվում, սակայն դրա վերաբերյալ որոշակի նշումներ կան. Վլադիմիր Վարդանյան
07/02/2019 14:48
Ապագային միտված ծրագիր է, կառավարության հնգամյա գործունեության ծրագիրը լրագրողների հետ ճեպազրույցում այսպես բնորոշեց ՀՀ ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, ծրագրում ներառված են Հայաստանի արտաքին և ներքին կյանքին վերաբերող գրեթե բոլոր հարցերը:
«Կառավարության ծրագիրը հայեցակարգային փաստաթուղթ է, այն չի կարող ներառել բոլոր ընթացակարգերը: Իմ կարծիքով, դրանում քննարկված են ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող գրեթե բոլոր հարցերը: Կան որոշակի հարցեր, որոնք ևս լավ կլիներ, որ տեղ գտնեին, սակայն կառավարությունը, գուցե, փոձի դա իրականացնել հետագայում աշխատանքային կարգով»,- ասաց Վարդանյանը:
Մասնավորապես, նրա խոսքով, «Կուսակցությունների մասին» օրենքի ընդունում, Սահմանադրությունում փոփոխություններ, անցումային արդարադատություն, որոնք եղել են «Իմ քայլը» դաշինքի ծրագրում, սակայն կառավարության գործունեության ծրագրի նախագծում չկան:
Վարդանյանի խոսքով, թեև «անցումային արդարադատություն» եզրույթը ծրագրում չի օգտագործվում, սակայն դրա վերաբերյալ որոշակի նշումներ կան:
«Բազում հատվածներ կան, որոնցում խոսվում է իշխանությունների թևերի միջև բալանսի մասին, բայց ես ձեզ ասեմ, որ կառավարության փաստաթուղթը չի կարող լինել ծրագիր ամեն ինչի մասին։ Ի վերջո, մենք չպետք է մոռանանք, որ կառավարությունից զատ, Ազգային ժողովն էլ ունի իր օրակարգը և անելիքները։ Սա ապագային միտված լավ ծրագիր է»,- ասաց իշխանական խմբակցության պատգամավորը։

Термин «переходное правосудие» в программе не используется, однако есть определенные пояснения – Владимир Варданян
07/02/2019 16:07
Это программа направлена на будущее, так охарактеризовал пятилетнюю программу правительства в беседе с журналистами председатель постоянной комиссии парламента по государственно правовым вопросам Владимир Варданян.
По его словам, в программу включены почти все вопросы, касающиеся внутренней и внешней политики.
«Программа правительства – это концептуальный документ, она не может включать все процедуры. На мой взгляд, в ней обсуждены почти все вопросы, касающиеся внутренней и внешней политики. Есть некоторые вопросы, которые было бы хорошо, чтобы также нашли отражение, однако правительство, возможно, в дальнейшем попытается реализовать это в рабочем порядке»,- сказал он.
В частности, по его словам, это – принятие закона «О партиях», изменения в Конституцию, переходное правосудие, которые были в программе блока «Мой шаг», однако отсутствуют в проекте программы правительства.
По словам Варданяна, хотя и термин «переходное правосудие» в программе не используется, однако есть определенные пояснения относительно этого.
«Есть много частей, в которых говорится о балансе между ветвями власти. Но скажу вам, что документ правительства не может быть программой обо всем. В конце концов, мы не должны забывать, что кроме правительства, у Национального Собрания есть своя повестка и дела. Это нацеленная на будущее хорошая программа»,- заявил депутат правящей фракции.