Թռիչքաձև զարգացումը բացառվում է, կառավարության ծրագրում տնտեսական հեղափոխության որևէ էլեմենտ հստակ չի նշմարվում. Արմեն Գրիգորյան
08/02/2019 12:30
Կառավարության ծրագրերը առհասարակ պետք է լինեն այնպիսին, որ հնարավոր լինի չափել սպասելիքները, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Արմեն Գրիգորյանը։
Պարոն Գրիգորյան, խնդրում եմ Ձեր գնահատականը կառավարության ներկայացրած ծրագրի տնտեսական բլոկի վերաբերյալ:
- Կառավարության ծրագրերը, առհասարակ, պետք է լինեն այնպիսին, որ հնարավոր լինի չափել սպասելիքները, պետք է ներառված լինեն չափելի գործիքներ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ գործողությունների ու ակնկալվող արդյունքների համար: Ավելի պարզ լինելու համար փորձեմ ներկայացնել օրինակներով: Օրինակ՝ ծրագրի 4.2 կետը վերաբերում է աղքատության հաղթահարմանը՝ որպես սկզբունք կիրառելով հավասար հնարավորություններն ու աշխատանքի քաջալերումը: Մինչդեռ հաջորդ պարբերությամբ նախատեսվում է պահպանել կուտակային բաղադրիչը, դրանով իսկ հանրությանը բաժանելով երկու մասի՝ համակարգին մաս կազմողների և չկազմողների: Աղքատության հաղթահարումը բացառապես պետք է չափվի նվազագույն կենսապահովման զամբյուղի և նվազագույն կենսապահովման բյուջեի հետ, իսկ ծրագրում այդ գործիքը բացակայում է:
Գիտեք, կարելի է ամեն պարբերության մեջ գրել, քաղաքացու արժանապատիվ կյանքի ու աշխատանքի հնարավորության մասին նախադասությունը, առանց հստակ ուղենիշերի և գործիքակազմի, որը թեև հաճելի է լսել, բայց իրականում դա մասնագիտական բազմաշերտ ուսումնասիրության լուծումներ պետք է պարունակեր: Տնտեսական բլոկն ամբողջությամբ համեմված է նեոլիբերալ մոտեցումներով, որտեղ պետության դերակատարումը ավարտվում է դաշտը պարզեցնելու գործառույթով:
- Վերջին շրջանում իշխանությունները, մասնավորապես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաճախ է խոսում տնտեսական հեղափոխության մասին: Արդյոք առաջիկա հինգ տարվա համար ներկայացված ծրագիրը կարո՞ղ է ապահովել խոստացված թռիչքաձև զարգացումը և տնտեսական հեղափոխությունը:
- Սկզբից ասեմ, որ տնտեսական հեղափոխության որևէ էլեմենտ հստակ չի նշմարվում:
Տնտեսական հեղափոխությունը կլիներ, եթե ծրագրում հստակ գրված լիներ. սիրելի ժողովուրդ, մենք այս տարի արմատապես փոխելու ենք տրանսպորտի տրամաբանությունը և ներդնելու ենք ա՛յ այս համակարգը ու տրվեր հիմնավոր բացատրություն, կամ չորս տարի հետո ստեղծելու ենք ազգային ավիափոխադրող, կամ ներդնելու ենք գյուղատնտեսական այնպիսի համակարգ, որտեղ չեն գործի բիզնեսի կանոնները և ուժեղները չեն կործանի թույլերին:
Օրինակները շատ են, բայց թվացյալ փոփոխությունները անհայտ ժամկետներում և անհայտ չափի սպասելիքներով չի կարելի անվանել հեղափոխական: Վարչապետը թեպետ ասել է դրա անհրաժեշտության մասին, բայց տնտեսական բլոկի պատասխանատուները պարտավոր էին պատշաճ ձևով ներկայացնեին և հստակեցնեին, որտեղից էլ պարզ կլիներ, ուզում են իրականացնել այդ թեզի տրամաբանությունը, թե ոչ:
Թռիչքաձև զարգացում բացառվում է. ծրագրում հստակ գրված է, որ ուղղակի հարկերը նվազեցվելու են (եկամտային հարկ և շահութահարկ), փոխարենը ավելացվելու են անուղղակի հարկերը (ակցիզային հարկ և ավելացված արժեքի հարկ), սա նշանակում է, որ որոշ ապրանքատեսակներ և ծառայություններ կթանկանան ինչն էլ անհետևանք չի մնա և լուրջ սոցիալական խնդիր կառաջացնի հասարակության որոշ շերտերի վրա: Կունենանք կարճաժամկետ և անարդյունավետ էֆեկտ, մարդը կստանա 3% եկամտային հարկի չափով շատ գումար, բայց ձեռք կբերի մի քանի անգամ ավելի թանկ ապրանք: Սա կսրի սոցիալական բևեռացումն ու վիճակը:
Ծրագրում արտահանման խրախուսմանը անդրադարձ է եղել, ինչը շատ լավ է, բայց չկա արտահանում-ներմուծում հարաբերակցության մասին, առհասարակ ներմուծում բառը կարծես թե բացակայում է, որպես տնտեսական գործոն:
- Իսկ նշված առաջնահերթություններում նորություն նկատեցի՞ք: Ի՞նչ դրույթ կամ առաջնահերթություն կար նախանշված այս ծրագրում, որ չկային նախորդ կառավարությունների ծրագրերում:
- Առաջնահերթություններ որպես այդպիսին չկան, նկատի ունեմ, որ չկա որևէ ոլորտ որին նախապատվություն է տված: Ծրագիրը բացի նրանից որ չունի չափիչներ, ժամկետներ, զուրկ է գործիքներից, մի բան էլ ավելի նեոլիբերալ մոտեցումներ ունի: 5-րդ գլուխը սկսվում է, ինչպես բոլոր նախորդ կառավարությունների ծրագրերում, համախառն ազգային արդյունքի ձևավորման մասին անհրաժեշտությամբ, այս անգամ հպանցիկ, մեկ տողով գրվել է արդյունքների հավասար բաշխման մասին, որտեղ նորից բացակայում է այն գործիքներ, որը պիտի դա ապահովեր: Կարծում եմ արդյունքների արդար բաշխումը պետք է արտացոլվեր և կարմիր թելի նման անցներ ամբողջ ծրագրով, քանի որ հարնրության բարիքներից ավելի շատ օգտվողը ավելի շատ պարտականություն ունի հանրության առաջ: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը իհարկե ողջունելի է, բայց դա բավարար չի կարող հանդիսանալ աղքատության հաղթահարման համար: Հստակ կոնցեպցիաներ են պետք: Ընդհանուր առմամբ կառավարության ծրագրի տնտեսական բլոկից սպասելիքներ չունեմ, քանի որ նմանեցնում եմ բարի ցանկությունների մասին շարադրության:

Экономический взлет исключается, поскольку в программе четко не обрисован какой-либо элемент экономической революции– Армен Григорян
08/02/2019 16:45
Программы правительства в целом должны быть такими, чтобы ожидания могли быть измерены, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Армен Григорян.
-Господин Григорян, пожалуйста, представьте Вашу оценку относительно экономического блока представленной программы правительства.
- Программы правительства, вообще, должны быть такими, чтобы можно было измерять ожидания, должны содержать измеряемые инструменты для краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных действий и ожидаемых результатов. Для большей ясности попробую представить на примерах. Например, пункт 4.2 программы касается преодоления бедности, используя в качестве инструмента равные возможности и поощрение труда. При этом в следующем абзаце предусматривается сохранение накопительного компонента, тем самым разделяя общество на две части – составляющих и не составляющих часть накопительной системы. Преодоление бедности должно исключительно измеряться минимальной корзиной жизнеобеспечения и бюджетом минимального жизнеобеспечения, а в программе этот инструмент отсутствует.
Знаете, предложение о достойной жизни и возможностях работы гражданина можно вписать в каждый абзац, без четких ориентиров и инструментариев, что хотя и приятно на слух, однако в действительности должно предлагать решения в результате профессионального многослойного исследования. Экономический блок полностью  приправлен неолиберальными подходами, где роль государства ограничивается функцией упрощения поля.
- В последнее время власти, в частности премьер-министр Никол Пашинян, часто говорят об экономической революции. Может ли представленная на предстоящие пять лет программа обеспечить обещанный экономический взлет и развитие, экономическую революцию?
- Прежде всего, отмечу, что какого-либо элемента экономической революции не обрисовывается.
Экономическая революция была бы, если бы в программе четко было прописано: дорогой народ, мы в этом году коренным образом изменим логику транспорта и внедрим вот такую-то систему и было дано обоснованное объяснение, или создадим через четыре года компанию – национального авиаперевозчика, или внедрим такую-то сельскохозяйственную систему, в которой не будет бизнес правил и сильные не смогут уничтожать слабых.
Примеров много, однако, кажущиеся изменения в неизвестные сроки и с неизвестным количеством ожиданий нельзя называть революционными. Хотя и премьер сказал о необходимости этого, но ответственные за экономический блок лица обязаны были надлежащим образом представить и уточнить, чтобы было ясно, хотят они реализовать логику этого тезиса или нет.
Экономический взлет исключается: в программе четко написано, что будут снижены прямые налоги (подоходный налог и налог на прибыль), вместо этого повышены непрямые налоги (акцизный налог и налог на добавленную стоимость). Это означает, что некоторые виды товаров и услуг подорожают, что не повлечет за собой последствия и создаст серьезную социальную проблему для некоторых слоев общества. Мы получим краткосрочный и недейственный эффект, человек получит сумму больше в размере 3% подоходного налога, однако будет покупать товары в несколько раз дороже. Это обострит социальную поляризацию и ситуацию.
В программе говорится о стимулировании экспорта, что очень хорошо, но нет речи о соотношении экспорт-импорт, вообще слово «импорт» в качестве экономического фактора как будто отсутствует.
-А Вы заметили в программе какие-либо новые приоритеты? Обозначены ли в этой программе какое-то положение или приоритеты, которых не было в программах прежних правительств?
- Приоритетов как таковых нет. Я имею в виду, что нет какой-либо сферы, которой отдается предпочтение. Программа, помимо того, что не имеет измерителей, сроков, лишена инструментов, еще и содержит более неолиберальные подходы. Как и во всех предыдущих программах, глава 5 начинается с необходимости формирования валового национального продукта, в этот раз бегло, одной строчкой написало о равном распределении продукта и снова отсутствуют те инструменты, которые должны обеспечить это. На мой взгляд, справедливое распределение ВВП должно быть отражено и красной линией проходить во всей программе, поскольку те, кто больше всего пользуется общественными благами, имеют больше обязательств перед обществом.
Борьба с коррупцией, конечно, приветствуется, однако она не может быть достаточным условием для преодоления бедности. Нужны четкие концепции. В целом, у меня нет ожиданий от экономического блока программы правительства, поскольку он напоминает мне повествование о благих намерениях.