ԵՊՀ-ում արված հայտարարությունը Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի մեջ կենտրոնական դեր է խաղում. Հայկ Ալումյան
09/02/2019 12:33
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորը շարունակեց կոպտորեն խախտել օրենքն ու շարունակել կալանքի տակ պահել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը։
«Անձի ճակատագիրը չպետք է կախված լինի նրանից, թե տվյալ պահին քրեական գործով նախաքննության նկատամամբ հսկողությունը որ դատախազն է իրականացնում, այս աստիճանի սուբյեկտիվ չպետք է լինի անձի նկատմամբ մոտեցումը, կախված չպետք է լինի առանձնին անձանցից», - ասաց նա։
Հայկ Ալումյանի խոսքով՝ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի մեջ կենտրոնական դեր է խաղում այն հանգամանքը, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը, մինչև Մարտի 1-ի իրադարձությունները, ԵՊՀ-ում ուսանողների առջև հանդես գալուց ասել է՝ իշխանությունն ունի ընդամենը երկու տարբերակ՝ սպասել մինչև ցույցերը իրենք-իրենցով կդադարեն, երկրորդ՝ գնալ ցույցերը դադարեցնելու ուժային տարբերակի։
«Սա դրված է մեղադրանքի կենտրոնական հիմքում, բայց հարց է առաջանում՝ այստեղ ի՞նչ կա մեղսագրելու, կա՞ր արդյոք երրորդ տարբերակ, որի մասին պարոն Քոչարյանը չի՞ հայտնել», - ընդգծեց Հայկ Ալումյանը։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 7-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանն ամբողջությամբ մերժեց Ռ. Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը։ Նա շարունակում է մնալ կալանքի տակ։

В предъявленном Роберту Кочаряну обвинении центральную роль играет его заявление в ЕГУ – Айк Алумян
В Апелляционном уголовном суде Армении судья продолжил грубо нарушать закон и оставил под арестом второго президента Армении Роберта Кочаряна, заявил сегодня на пресс-конференции член команды защиты второго президента, адвокат Айк Алумян.
«Судьба человека не должна зависеть от того, какой прокурор осуществляет в данный момент надзор над предварительным следствием по уголовному делу, подход к человеку не должен быть таким субъективным, не должен зависеть от отдельных лиц», - заявил Айк Алумян.
По словам Айка Алумяна, в предъявленном Роберту Кочаряну обвинении центральную роль играет то обстоятельство, что второй президент до событий 1 марта во время выступления перед студентами ЕГУ заявил: у власти есть всего два варианта – ждать, пока митинги сами собой прекратятся, и второй – пойти на силовой вариант прекращения митингов.
«Это заложено в основу обвинения, однако возникает вопрос, в чем здесь его вина, разве есть третий вариант, о котором не сказал Роберт Кочарян», - подчеркнул Айк Алумян.
Напомним, 7 февраля Апелляционный уголовный суд Армении полностью отклонил жалобу адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна. Он продолжает оставаться под арестом.