Տպավորությունն է, որ ներդրումների մասին իսկապես մտահոգված է միայն ՀՀ վարչապետը. Տնտեսագետ
Ներդրումներ ապահովելու հարցում միայն շուկայի կենտրոնացվածության (մոնոպոլիզացվածության) աստիճանը բավարար չէ։ Դրանց բացակայությունը պետք է պայմանմավորել մի շարք այլ օբյեկտիվ պատճառներով՝ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, շրջափակման մեջ գտնվելու հանգամանքը և սահամանփակ սպառողական շուկան, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեսբուքյան այն գրառմանը, որ Հայաստանը հակամենաշնորհային առումով աշխարհի լավագույն 20-յակում է, և այդ  ցուցանիշը կարևորագույն ազդակ է պոտենցիալ ներդրողների համար։
«Միաժամանակ, ողջունելի է, որ մոնոպոլիզացվածության ցուցանիշը մեր երկրում բարելավվել է։ Հիմնական խոչընդոտներից, ներդրողներին վանող գործոններից մեկը մենաշնորհացվածության մակարդակն է։ Գաղտնիք չէ, որ դա անկախության տարիներին թույլ չի տվել, որպեսզի Հայաստանում լուրջ ներդրումներ կատարվեն, բայց այն ներդրողները, որոնք ավելի ճկուն մտածելակերպ ունեն, կարող են Հայաստանը դիտարկել որպես խողովակ՝ դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն, կամ ԵՏՄ-ից՝ դեպի Իրան և Եվրամիություն։ Նշված բոլոր ուղղությունները սպառողական բավական մեծ շուկաներ են ապահովվում, իսկ Հայաստանը բոլոր նշված ուղղություններով բավական բարձր մակարդակի հարաբերություններ ունի», - ասաց նա։
Թաթուլ Մանասերյանի համոզմամբ, մեր երկրում պետք է զարգանա տնտեսական դիվանագիտությունը, սակայն դրա համար համակարգված փոփոխություններ պետք է կատարվեն։
«Ներդրումները ոչ միայն օտարերկրյա պետք է  լինեն, այլև՝ ներքին։ Սա նոր հնարավորություն կընձեռի օտարերկրյա ներդրողներին՝ տեսնելու, որ մեր երկրում առկա է առողջ ներդրումային միջավայր, և իրենց մուտքը հայաստանյան շուկա կարող է շահավետ լինել», - ընդգծեց տնտեսագետը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, Հայաստանում առայժմ խոշոր ներդրումների ականատես չենք լինում և ինչ պետք է անի ՀՀ իշխանությունը՝ մեր երկիրը ներդրումների համար գրավիչ դարձնելու, Թաթուլ Մանասերյանը պատասխանեց.
«Ինձ մոտ այն տպավորությունն է, որ ներդրումների մասին խոսում է և այդ հարցով իսկապես մտահոգված է միայն ՀՀ վարչապետը։ Նա ամեն ինչ անում է, այդ նպատակով օգտագործում է ամեն այցելություն, բանակցում է այլ երկրների ղեկավարների հետ։ Բայց, կարծում եմ, միայն սա բավարար չէ. ներդրումների մասին բոլորը պետք է մտածեն։ Բոլորը պետք է ներդրումներ փնտրեն, և իրենք առաջինը ներդրում կատարեն։ Մեկը ներդրում է անում իր գումարները, մյուսն՝ իր կապերը, այնպես որ, ներդրումները չպետք է պարզունակ հասկանալ։ Եթե բոլորը մտահոգվեն այս հարցով, ներդրումներ անպայման կլինեն», - համոզմունք հայտնեց տնտեսագետը:

Armenia’s PM seems to be the only person concerned with investments: economist
The absence of investments is agreed with a number of objective reasons like Armenia’s geopolitical position, country’s blockade and restricted consumption market, economist Tatul Manaseryan said, speaking to Aysor.am, referring to the post of PM that Armenia is among best 20 countries regarding the anti-monopoly policy which is an important signal for potential investors.
“At the same time the improvement of monopolization index of the country is welcomed. Among the impediments for investors was the level of monopoly in the country. It is not a secret that during the years of independence no serious investments were allowed in Armenia but the investors who have more flexible way of thinking may view Armenia as a pipe taking to Eurasian Economic Union or from EAEU to Iran and EU. All the mentioned directions ensure big consumption markets while Armenia has high-level relations with all the involved countries,” he said.
Manaseryan said that Armenia needs to develop economic diplomacy but for it coordinated changes must be made.
“We must have not only foreign investments but domestic as well. It will create new opportunity for foreign investors to see the existence of healthy investment environment in Armenia and realize that their entrance to the Armenian market may be successful,” the economist stressed.
As to why no big investments have been registered in Armenia till now and what the Armenian authorities must do to make our investment field attractive, Manaseryan said, “My impression is that our Prime Minister is really concerned with the issue of investments. He does everything and uses his visits to other countries. But  I think it is now enough, all must think about investments. All must search for investments and make investments on their own. One invests sums, the other ties, so by saying investments we must understand broader meaning. If everyone is concerned with the issue, the investments will be found,” the economist said.