Նման հույս չունենաք, ամեն ինչ չի սկսվելու նորից և որևէ բան չի վերադառնալու հնին. Փաշինյան
Հայաստանում կան մտայնություններ, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո բոլորը կմոռանան, թե ինչու են հավաքվել ու ամեն ինչ կսկսվի նորից, «Պետություն-համայնք համագործակցության նոր ձևաչափ․ ենթակառուցվածքների զարգացում» համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Խնդրում եմ նման հույս չունենաք, ամեն ինչ չի սկսվելու նորից և որևէ բան չի վերադառնալու հնին: Եթե ինչ-որ անկյուններում կան մարդիկ, որ ասում էին՝ մինչև խորհրդարանական ընտրություննները՝ «հեսա բան չմնաց, մի բան կանեն, մի բան կլինի», ուզում եմ ասել՝ մի բան չեն անի ու ոչ մի բան չի լինի: Միակ բանը, որ կլինի Հայաստանում, կոռուպցիան և կոռուպցիոներին արմատախիլ անելն է: Այս ընթացքում մենք շանս ենք տվել ու տալիս ենք շատերին և գուցե բոլորին, ովքեր չեն օգտվի այդ շանսից փոխվող իրականությանը զուգընթաց, այդ մարդկանցով պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները», - ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով համայնքներում եղած խնդիրներին՝ Փաշինյանը նկատեց, որ որոշ վայրերում դեռևս շարունակվում են հին ավանդույթները, երբ, օրինակ, գյուղապետարանի հաստիքացուցակում մի շարք աշխատակցիներ են ընդգրկված, որոնք խնամի-ծանոթ-բարեկամ սկզբունքով են հայտնվել աշխատակազմում ու ըստ էության անգամ աշխատանքի չեն գալիս: Փաշինյանն ընդգծեց՝ նման բոլոր արատավոր դրսևրումների դեմ պետք է պայքարել:
«Համայքններ ղեկավարները տարբեր են ու բոլորին չի կարելի մի չափանիշով չափել: Ես ընդամենն այն ավանդույթների մասին եմ խոսում, որոնք կան: Ես ողջունում եմ բոլոր այն համայնքների ղեկավարներին, ովքեր ունեն իրենց համայնքների բնակիչների վստահությունը և պատրաստ են լինել կառավարության դաշնակիցը՝ հին իրականությունը նոր իրականությամբ փոխարինելու դեպքում: Մեր գործունեության ընթացքում ամեն ինչ անելու ենք նրանց աջակցելու համար: Այս գործընթացը պետք է փոխադարձ լինի», - ասաց Փաշինյանը:
Վերջինս նշեց՝ ՀՀ-ում կարևոր նոր փուլ է բացվում և ՀՀ-ն այսուհետ գնալու է առաջ:
«ՀՀ-ն այլևս ճանապարհ չունի դեպի հետ: ՀՀ-ն գնալու է առաջ և շատ մեծ տեմպերով: Բոլոր այն համայնքապետերին, ովքեր ունեն իրենց ընտրողների վստահությունը, հրավիրում եմ մեզ հետ քայլելու և կերտելու ազատ, հզոր և երջանիկ Հայաստան», - եզրափակեց խոսքը վարչապետ Փաշինյանը:

Armenia’s PM calls community heads to join them in building free, powerful and happy Armenia
Do not hope that after the parliamentary elections all will forget why they have gathered and everything will start from the very beginning, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said during “New Format of State-Community Cooperation: Development of Infrastructures” conference.
“The only thing that will happen in Armenia will be eradication of corruption. During this period we have given chances to many and may be to all. Those who will not make use of it in parallel with the changing reality will deal with law enforcement bodies,” Pashinyan said.
Speaking about the issues in communities, Pashinyan said that in some places the old traditions still prevail like for instance registering relatives in staffs of community offices, accepting to jobs relatives and friends. He stressed that they will fight against these ill manifestations.
“The heads of communities must not be measures with one criteria. I am speaking about existing traditions. I welcome the heads of communities who enjoy the trust of the residents and are ready to become government’s allies in replacing the old reality with the new one,” he said, adding that everything will be done to support them in that issue.
The PM stressed that a new important phase opens in Armenia. “Armenia has no way back. It will move forward with high tempos. I invite all the heads of communities who enjoy the trust of residents of their communities build free, powerful and happy Armenia,” Pashinyan said.