Հանրությունն իրավունք ունի հարց տալ՝ իսկ ի՞նչ գիտենք, որ հունվարի 5-ին բանակում մահվան դեպք չի գրանցվել. իրավապաշտպան
11/02/2019 13:16
Տարիներ ի վեր պետական-հասարակական կյանքում հաջողվել էր ձևավորել մի համոզմունք, որ բանակում զոհ ունենալու ցավալի դեպքից մի քանի ժամ հետո հասարակությունն այդ մասին անպայման տեղեկանում էր։ Հայ հանրությունը վստահ էր, որ առնվազն նախորդ օրը բանակում որևէ դեպք չի եղել կամ հակառակը՝ կորուստ ենք ունեցել։ Այս հարցում մենք հետդարձի իրավունք չունենք, Aysor.am-ի հետ զրյցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ անդրադառնալով Նոր տարվա գիշերը հրազենային վնասվածքից ՀՀ ՊՆ պայմանագրային զինծառայող Էդգար Գրիգորյանի՝ մինչ այժմ գաղտնի պահվող մահվան դեպքին։
«Ես ուզում եմ քննադատել այս վարքագիծը և հույս ունենալ, որ այն վերջինը կլինի, նման բան այլևս չի կրկնվի։ Բանակում մահվան դեպքերի մասին հասարակությանն անպայման պետք  է իրազեկել։ Այլապես հանրությունը, մեծ հաշվով, իրավունք ունի հարց տալ՝ իսկ մենք ի՞նչ գիտենք, որ օրինակ հունվարի 5-ին կամ 10-ին նման դեպք չի եղել։ Սա է խնդիրը։ Սա ցավոտ ճանապարհով ձեռք բերված վստահություն է, որն իրավունք չունի կորցնելու և ոչ մի իշխանություն», - ասաց իրավապաշտպանը։
Ռուբեն Մելիքյանի խոսքով, ինքը մի պահ կարող է հասկանալ, որ զինծառայողի մահվան մասին չհայտնելով՝ պաշտպանական գերատեսչությունը ցանկացել է չստվերել հասարակության տոնական տրամադրությունը, սակայն Ամանորից անմիջապես հետո դեպքի մասին չհայտնելը որևէ տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում։
«Ես ներողություն եմ խնդրում մեր պատասխանատուներից, որ ստիպված եմ այս համեմատությունն անել։ Այն, մեծ հաշվով, տեղին չէ, բայց ամեն դեպքում հիշենք, որ Ադրբեջանի հասարակությունը մինչ օրս իրավացիորեն մեծ կասկածներ ունի ադրբեջանական բանակում տեղի ունեցող մահվան դեպքերի առնչությամբ։ Այսինքն՝ այն թվերը, որոնք ներկայացվում են, հավատ չեն ներշնչում հանրությանը, ինչն էլ անվստահության վիճակ է ստեղծում բանակի և կառավարության նկատմամբ», - նշեց մեր զրուցակիցը։
Իրավապաշտպանը միաժամանակ ընդգծեց, որ հանրությունը պետք է հետևի քննության ընթացքին՝ մանավանդ հաշվի առնելով, որ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ-ի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ինքնասպանության հասցնելը: «Պատասխանատուներն այս հարցի առնչությամբ ևս պետք է պատշաճ կերպով տեղեկացնեն հանրությանը», - նշեց Ռուբեն Մելիքյանը։

Общественность имеет право задать вопрос, а откуда мы знаем, что случай смерти в армии не произошел 5-го января – правозащитник
11/02/2019 15:27
На протяжении лет в государственно-общественной жизни удалось сформировать убеждение, что спустя несколько чалов после того, как в армии произошел какой-то трагический случай, общество обязательно информировалось об этом. Армянская общественность была уверена, что как минимум накануне в армии не произошло какого-либо инцидента, у нас не было потерь. В этом вопросе у нас нет права сходить с избранного пути, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Рубен Меликян, касаясь случая смерти в новогоднюю ночь военнослужащего-контрактника ВС Армении Эдгара Григоряна в результате огнестрельного ранения, который до сих пор скрывался.
«Я критикую подобное поведение и надеюсь, что это происходит в последний раз и подробное больше не повторится. О случае смерти в армии общество обязательно должно быть информировано. В противном случае общественность имеет право задать вопрос, а откуда мы знаем, что, к примеру, подобный случай не произошел 5-го или 10-го января? проблема в этом. Завоевать это доверие было очень сложно, и никто не имеет права потерять его», - сказал Рубен Меликян.
По словам правозащитника, он может понять, что, не сообщив о смерти военнослужащего, оборонное ведомство не хотело портить праздничное настроение общества, однако тот факт, что об этом инциденте не сообщили сразу после Нового года, не умещается в какую-либо логику.
«Я хочу извиниться перед нашими ответственными лицами за сравнение, которое вынужден сделать. Возможно, оно неуместно, но во всех случаях, помните, что общественность Азербайджана по сей день справедливо сомневается относительно случаев смерти в азербайджанской армии. То есть, цифры, которые представляются, не внушают доверия обществу, что формирует атмосферу недоверия к правительству и армии», - отметил Рубен Меликян.
Правозащитник подчеркнул при этом, что общество должно следить за ходом следствия, особенно с учетом того, что уголовное дело возбуждено по ч.1 ст.110 Уголовного кодекса Армении – доведение до самоубийства.
«Ответственные лица также должны надлежащим образом информировать общество по этому вопросу», - отметил Рубен Меликян.