Սիրիա ուղարկվել է ոչ թե զորախումբ, այլ՝ մասնագետների խումբ. Ռուբեն Ռուբինյան (Տեսանյութ)
Սիրիա ուղարկվել է մասնագետների խումբ և ոչ թե զորախումբ, ինչը էականորեն փոխում է հարցը, այսօր պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ սրբագրելով լրագրողի դիտարկումը, թե Սիրիա զորախումբ է ուղարկվել։
Հարցին, թե անհրաժեշտ չէ՞ր, որ խորհրդարանը վավերացներ պայմանագիրը, որի հիման վրա մասնագետների խումբը կուղարկվեր Սիրիա, Ռուբինյանը պատասխանեց. «Հնչում են հայտարարություններ, որ պետք է լիներ պայմանագիր, որ Սիրիա ուղարկվեր խումբը, բայց Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հիմքը 2001 թվականի բաց պայմանագիրն է», - ասաց Ռուբինյանը։
Ավելի վաղ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով փետրվարի 8-ին հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ):

В Сирию отправлена не военная группировка, а группа специалистов – Рубен Рубинян
В Сирию отправлена группа специалистов, а не военная группировка, что существенно меняет постановку вопроса, заявил сегодня председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Рубен Ручинян, исправив журналиста в ответ на замечание об отправке в Сирию армянской военной группировки.
На вопрос, разве не нужно было, чтобы Национальное Собрание ратифицировало договор, на основании которого группа специалистов была бы отправлена в Сирию, Рубен Рубинян ответил: «Звучат заявления о том, что для отправки в Сирию группы необходим был договор, однако в распространенном министерством обороны сообщении отмечается, что основанием является договор 2001 года».
Ранее Минобороны сообщило, что 8 февраля группа армянских специалистов по гуманитарному разминированию, медицинского персонала и обеспечения безопасности самих специалистов, в общем количестве 83 человека, прибыла в Сирийскую Арабскую Республику (г.Алеппо) для оказания гуманитарной специализированной помощи сирийскому народу.