Հայաստանն ու Կիպրոսը կհամագործակցեն պաշտպանական 15 ոլորտում
Հայաստանի ու Կիպրոսի միջև ստորագրվել է Պաշտպանական համագործակցության հուշագիր, որն իր մեջ ներառում է համագործակցություն 15 ոլորտում, այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելիդիսը:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ կան որոշակի պայմանավորվածություներ ռազմարդյունաբերության ու ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտներում:
«Արդեն ունենք ռազմաօդային ուժերի ոլորտում համագործակցությունը, ՀՕՊ ոլորտում, Հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մարտական պատրաստության ոլորտում», - ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Ըստ Տոնոյանի՝ քանի որ Կիպրոսը ևս պահպանում է պարտադիր ժամկետային զինծառայության մեխանիզմը, այս ոլորտում նույնպես կարևոր է համագործակցությունը:

Armenia, Cyprus to cooperate in 15 sectors: Armenia’s DM
Armenia and Cyprus have signed Defense Cooperation Memorandum which envisages cooperation in 15 sectors, Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan said at a joint news conference with his Cyprian counterpart Savvas Angelides in Yerevan today.
The defense minister said that there are some arrangements over cooperation in military-industrial and military-technical sectors.
“We are already cooperating in the air force, anti-air defense, in preparation of staffs of special significance divisions,” Tonoyan said.
The Armenian minister said that as far as Cyprus too has mandatory military service the cooperation in the defense sector with that country is very important.