Հայաստանն ու Կիպրոսը կհամագործակցեն պաշտպանական 15 ոլորտում
Հայաստանի ու Կիպրոսի միջև ստորագրվել է Պաշտպանական համագործակցության հուշագիր, որն իր մեջ ներառում է համագործակցություն 15 ոլորտում, այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելիդիսը:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ կան որոշակի պայմանավորվածություներ ռազմարդյունաբերության ու ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտներում:
«Արդեն ունենք ռազմաօդային ուժերի ոլորտում համագործակցությունը, ՀՕՊ ոլորտում, Հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մարտական պատրաստության ոլորտում», - ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Ըստ Տոնոյանի՝ քանի որ Կիպրոսը ևս պահպանում է պարտադիր ժամկետային զինծառայության մեխանիզմը, այս ոլորտում նույնպես կարևոր է համագործակցությունը:

Армения и Кипр будут сотрудничать в 15 направления военной сферы
Армения и Кипр подписали меморандум о сотрудничестве, включающий 15 сфер взаимодействия, заявил министр обороны Армении Давид Тоноян на совместной пресс-конференции с министром обороны Кипра Саввасом Ангелидисом.
По словам Д.Тонояна, есть определенные договоренности в сфере военной-промышленности и военно-технического сотрудничества.
«Уже есть сотрудничество в сфере военно-воздушных сил, ПВО, боевой подготовки подразделений специального назначения», - сказал Д.Тоноян.
Он также отметил, что сотрудничество будет осуществлено также в сфере организации обязательной военной службы.