Հայաստանի դատական համակարգում առողջացման գործընթացներ են տեղի ունենում. Նիկոլ Փաշինյան
Մեր կառավարությունը իր գործունեության վերջին 10 ամսվա ընթացքում դատական իշխանության անկախությունը ապահովելու առումով հասել է աննախադեպ հաջողությունների, այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության գործունեության ծրագրի ներկայացման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենք որդեգրել են սկզբունք՝ չմիջամտել դատական համակարգի գործունեությանը։
«Այս իրավիճակը որոշակի խնդիրներ է առաջացնում հանրային ընկալման շրջանում, բայց ես ուզում եմ ասել, որ մեր պատկերացմամբ, դատական համակարգի անկախությունն ապահովելու կարևորագույն երաշխիքը հենց սա է՝ պետք է Հայաստանում լինի իշխանությունը, որը ունենա քաղաքական կամք՝ ապահովելու անկախ դատական համակարգի գործունեությունը, որն ուժ ունենա առերեսվելու երկրում անկախ դատական համակարգին։ Ես կարող եմ արձանագրել, որ Հայաստանում հաստատված է այդպիսի կառավարություն, և մենք չենք շեղվելու այս ուղեգծից», - նշեց վարչապետը։
Այդուհանդերձ, կառավարության ղեկավարը նկատեց, որ կան ռիսկեր՝ հաշվի առնելով երկրի դատական իշխանության նախկին փորձը, երբ սովոր են եղել աշխատել հրահանգավորմամբ։
«Հիմնական ռիսկը այսօր հետևյալն է՝ արդյոք կառավարության հրաժարումի պայմաններում չեն ձևավորվում հրահանգավորման այլ մեխանիզմներ այլ տեղերից, իշխանության տարբեր օղակներից, այդ թվում՝ իշխանությունից դուրս գտնվող։ Սրանք ռիսկեր են, որոնք, իհարկե, Հայաստանի կառավարությունը պետք է կառավարի։ Բայց ընդհանուր առմամբ, մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում տեղի են ունենում դատական համակարգում առողջացման գործընթացներ», - հավելեց Փաշինյանը։

В Армении происходит процесс оздоровления судебной системы – Никол Пашинян
За последние 10 месяцев деятельности наше правительство достигло беспрецедентных успехов в плане обеспечения независимости судебной системы, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя пятилетнюю программу правительства в парламенте Армении.
По его словам, они придерживаются подхода не вмешиваться в деятельность судебной системы.
«Эта ситуация вызывает определенные проблемы в общественном восприятии, однако хочу сказать, что в нашем представлении важнейшая гарантия обеспечения независимости судебной системы именно в том, чтобы в Армении была власть, которая проявляет политическую волю для обеспечения деятельности независимой судебной системы, у которой есть сила принять независимую судебную систему. Я могу констатировать, что в Армении установилось такое правительство, и мы не отклонимся от этого пути», - сказал премьер.
Вместе с тем, глава правительства отметил, что с учетом прежнего опыта судебной системы, когда система работала по указанию, есть определенные риски.
«Основной риск сегодня в следующем: не формируются ли в условиях отказа правительства другие механизмы указания из других, различных звеньев власти, в том числе и за пределами власти. Это риски, которые конечно должны управляться правительством Армении. Однако в целом, наш анализ показывает, что в Армении происходит процесс оздоровления судебной системы», - добавил Пашинян.