Հայաստանի դատական համակարգում առողջացման գործընթացներ են տեղի ունենում. Նիկոլ Փաշինյան
Մեր կառավարությունը իր գործունեության վերջին 10 ամսվա ընթացքում դատական իշխանության անկախությունը ապահովելու առումով հասել է աննախադեպ հաջողությունների, այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության գործունեության ծրագրի ներկայացման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենք որդեգրել են սկզբունք՝ չմիջամտել դատական համակարգի գործունեությանը։
«Այս իրավիճակը որոշակի խնդիրներ է առաջացնում հանրային ընկալման շրջանում, բայց ես ուզում եմ ասել, որ մեր պատկերացմամբ, դատական համակարգի անկախությունն ապահովելու կարևորագույն երաշխիքը հենց սա է՝ պետք է Հայաստանում լինի իշխանությունը, որը ունենա քաղաքական կամք՝ ապահովելու անկախ դատական համակարգի գործունեությունը, որն ուժ ունենա առերեսվելու երկրում անկախ դատական համակարգին։ Ես կարող եմ արձանագրել, որ Հայաստանում հաստատված է այդպիսի կառավարություն, և մենք չենք շեղվելու այս ուղեգծից», - նշեց վարչապետը։
Այդուհանդերձ, կառավարության ղեկավարը նկատեց, որ կան ռիսկեր՝ հաշվի առնելով երկրի դատական իշխանության նախկին փորձը, երբ սովոր են եղել աշխատել հրահանգավորմամբ։
«Հիմնական ռիսկը այսօր հետևյալն է՝ արդյոք կառավարության հրաժարումի պայմաններում չեն ձևավորվում հրահանգավորման այլ մեխանիզմներ այլ տեղերից, իշխանության տարբեր օղակներից, այդ թվում՝ իշխանությունից դուրս գտնվող։ Սրանք ռիսկեր են, որոնք, իհարկե, Հայաստանի կառավարությունը պետք է կառավարի։ Բայց ընդհանուր առմամբ, մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում տեղի են ունենում դատական համակարգում առողջացման գործընթացներ», - հավելեց Փաշինյանը։

During the past 10 months of its activity the Armenian government registered unprecedented success in ensuring independence of judicial power, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the NA presenting the government’s program.
He said they have adopted a principle on not interfering into activity of judicial system.
“This situation creates some issues in public perception. But I want to say that in our vision the most important guarantee for ensuring independence of the judicial system is having such authority in Armenia which will have political will to ensure independent judicial system to have the strength to face the independent judicial system in the country. I can register that there is such government in Armenia and we will not divert from this path,” the PM said.
The head of the government also noted that there are risks regarding the previous experience of the judicial authorities when they used to work with orders.
“Today the main risk is whether there are no ordering mechanisms from other places, including from circles outside of authorities. These are risks which the Armenian government must manage. But in general our analyses show that healing processes take place in Armenia’s judicial system,” Pashinyan said.