Խոշոր կրճատումներ չեն լինի, կկրկճատվեն կրկնվող հաստիքները. Փաշինյան
Մենք ամեն ինչ կանենք, որ կառավարության կազմում օպտիմալացումների արդյունքում խոշոր կրճատումներ տեղի չունենան, այսօր Ազգային ժողովում կառավարության 5-ամյա գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյա, նախարարության աշխատող այս գործընթացում ստանալու է հնարավորություն՝ ապացուցելու, որ ինքը անում է աշխատանք, ունի բավարար որակավորում այդ աշխատանքն իրականացնելու համար։ Հետևաբար առաջին փուլում ուղղակի նախարարությունները ավտոմատ կմիանան իրար, իհարկե, կլինեն կրկնվող հաստիքների կրճատումներ, բայց, ընդհանուր առմամբ, խոշոր կրճատումներ չեն լինի», - տեղեկացրեց վարչապետ Փաշինյանը։
Նշենք, որ կառավարության օպտիմալացման ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել Կառավարության գործունեության և կառուցվածքի մասին օրենքում կատարվող փոփոխություններով, որի համաձայն Հայաստանում 17-ի փոխարեն կգործի 12 նախարարություն։

Armenian government will do everything to avoid big job cuts as a result of optimization of government’s structure, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA today, presenting the government’s program.
“Each state official, ministerial employee will get an opportunity to prove that he/she works and has enough qualification for doing this work. In the first phase the ministries will be combined automatically. Of course, the repeated jobs will be cut but in general no big job cuts are expected,” the PM said.
According to government’s optimization program, it is expected to cut the number of ministries from 17 to 12.