Տեսնում եմ շատ կոնկրետ ձևեր, մեթոդներ՝ ինչպես Ղարաբաղը ներգրավել բանակցություններում. Փաշինյան
Արցախյան հիմնախնդրի բանակցություններում մեր կարևորագույն խնդիրներից մեկը Արցախի լիարժեք ներգրավումն է բանակցային գործընթացում, այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ասաց, որ բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցության հարցը եղել է այս ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումների կարևորագույն կետերից մեկը։
«Նախկինից էլ հայտնի է, որ ադրբեջանական կողմը ամեն անգամ Արցախի՝ բանակցային գործընթացում ընդգրկվելու առաջարկներին ու թեմաներին արձագանքում է հետևյալ կերպ՝ եթե հայկական կողմը բանակցություներում ներգրավի Արցախին՝ որպես բանակցային կողմ, ադրբեջանական կողմը իր հերթին կներգրավի Ղարաբաղի, այսպես կոչված, ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչներին։ Իրականում այս դիրքորոշումը լրջագույն պարզաբանումների կարիք ունի։ Խնդիրը հետևյալն է՝ Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը այս ընթացքում միշտ մասնակցել ու այսօր էլ մասնակցում է բանակցային գործընթացին և ըստ էության տեղի չի ունեցել անգամ մի բանակցային խոսակցություն, որին ադրբեջանական համայնքը ներկայացված չլինի։ Ինչպե՞ս։ Այն պարզ պատճառով, որ Ղարաբաղի, այսպես կոչված, ադրբեջանական համայնքը մասնակցում է Ադրբեջանի նախագահական, խորհրդարանական ընտրություններին, նրանք հանդիսանում են Ադրբեջանի քաղաքացի և հետևաբար, Ադրբեջանի նախագահը ընտրված է այդ համայնքի կողմից ու իշխանությունները ունեն մանդատ՝ ներկայացնելու այդ մարդկանց», - բացատրեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով, եթե ադրբեջանական կողմը նման պնդում է անում, ապա նշանակում է, որ չունի մանդատ՝ ներկայացնելու Ղարաբաղի, այսպես կոչված, ադրբեջանական համայնքի շահերը բանակցություններում։
«Եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորված չի ներկայացնել ամբողջ Ադրբեջանը և դրա ժողովրդին, ապա ինչ մանդատով է այդ կառավարությունն ընդհանրապես մասնակցում բանակցություններին։ Մեր կառավարությունը շատ ուղիղ է ասում՝ մենք չունենք մանդատ և լիազորություն՝ բանակցություններում ներկայացնել Ղարաբաղը և նրա ժողովրդին, այն պարզ պատճառով, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը մեր ընտրություններին չի մասնակցում։ Իրենք ունեն իրենց խորհրդարանը, իրենց նախագահը, որոնք կարող են ներկայացնել ժողովրդին։ Այս քննարկումները, որոնք տեղի են ունենում Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացում Ղարաբաղի ներկայացուցիչների ներգրավման վերաբերյալ, իրականում, ես համարում եմ բավական լուրջ առաջընթաց, որովհետև ես տեսնում եմ շատ կոնկրետ ձևեր, մեթոդներ, թե ինչպես կարելի է Ղարաբաղի Հանրապետությունը ներգրավել բանակցություններում, և մենք հիմա այդ ձևերի ու մեթոդների քննարկման մեջ ենք։ Այդ մեթոդները կքննարկենք միջազգային մեր գործընկերների հետ», - հայտարարեց վարչապետը։

Мы видим конкретные формы, методы вовлечения Арцаха в переговорный процесс – Никол Пашинян
Одной из важнейших задач в переговорах по урегулированию карабахского конфликта является полноценное участие Арцаха в переговорном процессе, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя пятилетнюю программу правительства в парламенте Армении.
Премьер отметил, что до сих пор важнейшим пунктом проходивших обсуждений было вовлечение Арцаха в переговорный процесс.
«Мы знаем, что азербайджанская сторона каждый раз на предложения об участии Арцаха в переговорах реагирует следующим образом: если армянская сторона вовлечет в переговоры Арцах, то азербайджанская сторона в свою очередь вовлечет в переговоры в качестве стороны представителей так называемой азербайджанской общины Карабаха. В действительности эта позиция нуждается в серьезнейших разъяснениях. Вопрос в следующем, азербайджанская община Карабаха в течение этого времени всегда участвовала, и сейчас участвует в переговорном процессе и, по сути, не было ни одного переговорного разговора, на котором азербайджанская община не была бы представлена. Как? По той простой причине, что так называемая азербайджанская община Карабаха участвует в президентских, парламентских выборах Азербайджана, они являются гражданами Азербайджана и, следовательно, президент Азербайджана избирается этой общиной и власти имеют мандат, чтобы представлять этих людей», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, если азербайджанская сторона делает подобное утверждение, значит, у нее нет мандата, чтобы представлять интересы так называемой азербайджанской общины Карабаха в переговорном процессе.
«Если руководство Азербайджана не уполномочено представлять весь Азербайджан и его народ, то по какому мандату это правительство вообще участвует в переговорах. Наше правительство прямо заявляет, что у нас нет мандата и полномочий, чтобы представлять на переговорах Карабах и его народ, по той простой причине, что народ Карабаха не участвует в наших выборах. У них есть свой парламент и свой президент, которые могут представлять народ. Эти обсуждения, проходящие в процессе урегулирования карабахского конфликта о вовлечении представителей Карабаха, я действительно считаю очень серьезным прогрессом, поскольку вижу очень конкретные формы, методы, как можно привлечь Республику Арцах к участию в переговорах. И мы сейчас находимся на стадии обсуждения этих форм и методов. Мы обсудим их с нашими международными партнерами», - сказал Пашинян.