ՀԿԵ-ի՝ կոնցեսիոն պայմանագրից հրաժարվելու հետևանքներն իրենց գգացնել կտան արդեն մի քանի ամսից. տնտեսագետ
12/02/2019 18:00
Եթե «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերությունը խզի կոնցեսիոն պայմանագիրը, դա հայաստանյան տնտեսության համար որոշակի բացասական հետևանքներ կունենա, արդյունքներն իրենց գգացնել կտան արդեն մի քանի ամսից, Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող այն տեղեկություններին, որ ռուսական կողմը քննարկում է Հարավկովկասյան երկաթուղու կոնցեսիոն պայմանագրից հրաժարվելու հարցը։
Նրա խոսքով՝ գաղտնիք չէ, որ հատկապես բեռնափոխադրումների իրականացման հարցում «Հարավկովկասյան երկաթուղիները» որոշակի դերակատարում, այդուհանդերձ, ունի։
«Ճիշտ է, այդ համակարգը բավարար չափով զարգացած չէ, դրա համար էլ, երբ հանձնվում էր հավատարմագրային կառավարման, հստակ պահանջներ էին դրված ներդրումների, շարժակազմի թարմացման, որակի բարձրացման առումով։ Ամեն դեպքում, եթե «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերությունը հրաժարվի պայմանագրից, կառավարությունը պետք է ձգտի ընկերությունն ավելի լավ պայմաններով մեկ այլ կազմակերպության հավատարմագրային կառավարման հանձնել», - նշեց տնտեսագետը։
Կառլեն Խաչատրյանը միաժամանակ ընդգծեց՝ ինքը դժվարությամբ է պատկերացնում, որ արտասահմանյան որևէ կազմակերպություն համաձայնի մուտք գործել հայաստանյան շուկա։ Պատճառն, ըստ նրա, երկաթուղու ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ ռելսերի մաշվածությունն է, որն ի վերջո խոչընդոտ է հանդիսանալու շուկայի գրավչության տեսակետից։
«Հույս ունեմ, որ պայմանագիրն, ամեն դեպքում, չի չեղարկվի կամ չեղարկվելու պարագայում մեր պետությունը կկարողանա ընկերությունն ավելի լավ պայմաններով հանձնել ուրիշ կազմակերպության․ մեն դեպքում, սրա հնարավորությունը շատ քիչ եմ համարում», - ամփոփեց տնտեսագետը։
Հիշեցնենք, որ ըստ մամուլի հրապարակումների՝ ՀՀ քննչական մարմիններում ՀԿԵ-ի դեմ գործեր են քննվում, ուսումնասիրում են ընկերության կատարած ներդրումների ծավալը, հարցաքննվում են աշխատակիցները։ Մասնավորապես, ՊԵԿ քննչականը հայտնաբերել էր 9,7 միլիոն դրամ ԱԱՀ չվճարելու փաստ և նյութերը փոխանցել Քննչական կոմիտեին։ Սա բարկացրել է ռուսական կողմին։

Consequences of annulling concession agreement with Russian South Caucasian Railways company to be felt in few months: economist
12/02/2019 18:02
Annulment of concession agreement with Russian South Caucasian Railways company will have certain negative impact on the Armenia’s economy with the results to be felt already in few months, economist Karlen Khachatryan told Aysor.am, referring to the media publications that Russia is discussing issue on annuling the South Caucasian concession agreement.
He said, it is not a secret that the South Caucasian Railways company has a certain role in cargo transportation. “Though the system is not developed well enough that is why while being handed for concession management clear demands were forwarded like making investments, upgrading the wagons, increasing the quality of services. In any case, if the company annuls the agreement the government must do its best to hand it to a better company for concession management,” the economist said.
Khachatryan at the same time stressed that hardly any international company agrees to enter the Armenian market because of worn out infrastructure and rails in particular, which, he said, is a serious impediment regarding market’s attractiveness.
“I hope the agreement will not be annulled or at least if annulled the state will hand the company to a concession management at better conditions, though I think it is less possible,” the economist said.
According to media publications, the investigative bodies are examining cases against South Caucasian Railways company and particularly the amount of made investments. Earlier the State Revenue Committee’s investigative department discovered 9,7 million AMD non-paid VAT and handed the materials to the Investigative Committee which angered the Russian side.