Ադրբեջանը կոչ է արել Նիկոլ Փաշինյանին չլարել ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Ադրբեջանը կոչ է անում Հայաստանի ղեկավարությանը չլարել ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, այլ նպաստել խաղաղ գործընթացին: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլլաևան` մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը:
«Ն.Փաշինյանը չպետք է լարի իրադրությունն իր հայտարարություններով, այլ ընդհակառակը, պետք է նախադրյալներ ստեղծի հակամարտության կարգավորման գործում արդյունքի հասնելու համար, ինչն ընգծվում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարություններում», - «Интерфакс-Азербайджан»-ին ասել է Լ. Աբդուլլաևան:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի համար անընդունելի են հայկական կողմի մեղադրանքները Բաքվի «ագրեսիվ հռետորաբանության» և բանակցային գործընթացի ձևաչափի փոփոխելու փորձի վերաբերյալ:
«Մի կողմից, նա խոսում է հակամարտության կարգավորման համար խաղաղ պայմանների ստեղծման կարևորության մասին, մյուս կողմից՝ փորձում է փոխել բանակցային գործընթացի ձևաչափը՝ փորձելով մեղադրել Ադրբեջանին «ագրեսիվ հռետորաբանության» համար, իբր, երկիրը բնակչությանը նախապատրաստում է ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի: Ճշմարտությունն այն է, որ խոսքը ոչ թե Ադրբեջանի «ագրեսիվ հռետորաբանության», այլ Հայաստանի ագրեսիվ գործողությունների մասին է», - ասել է Լ.Աբդուլլաևան:
Լ. Աբդուլլաևան հայտարարել է, որ մինչ օրս Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններն ավելի շատ հարցեր են առաջացնում, քան նպաստում տարածաշրջանի խաղաղության և զարգացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծմանը:
«Որքան շուտ Հայաստանի վարչապետը հասկանա, թե ինչ օգուտներ կբերի հակամարտության կարգավորումը տարածաշրջանին և հատկապես իր երկրին, այնքան շուտ նա կկարողանա իրականացնել Հայաստանի բնակչությանը տված «տնտեսական հեղափոխության» վերաբերյալ խոստումը», - հավելել է Լ.Աբդուլլաևան:
Հիշեցնենք՝ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանի՝ ագրեսիվ հռետորաբանության մասին հարցին, ասել էր, որ Ադրբեջանում առավել հակված են հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով։
«Մենք կարծում ենք, որ հարցի խաղաղ կարգավորման համար նախ պետք է խաղաղության մթնոլորտ հաստատվի։ Այսօր խաղաղության մթնոլորտ տարածաշրջանում հաստատված չէ, առաջին հերթին Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության պայմաններում։ Եթե մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը իր հռետորաբանությանը վերջ տա, բնականաբար մենք պետք է մեր կողմից արձանագրենք մեր ոչ ագրեսիվ դիրքորոշումը։ Սակայն դա չի նշանակում, որ որևէ ագրեսիվության կամ ագրեսիայի համարժեք պատասխան տալ չենք պատրաստվում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

В Азербайджане призвали Никола Пашиняна не нагнетать ситуацию вокруг карабахского конфликта
Азербайджан призывает руководство Армении не нагнетать ситуацию вокруг карабахского конфликта, а содействовать процессу мирного урегулирования, заявила в среду глава пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Н.Пашинян не должен нагнетать ситуацию своими заявлениями, а наоборот, должен, создавать предпосылки для переговоров, нацеленных на достижение результата в урегулировании конфликта, что подчеркивается и в последнем заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - сказала Л.Абдуллаева агентству «Интерфакс-Азербайджан».
Она отметила, что для Азербайджана неприемлемы обвинения с армянской стороны в «агрессивной риторике» Баку и попытки изменить формат переговорного процесса.
«С одной стороны, он говорит о важности создания мирных условий для урегулирования конфликта, с другой, пытается изменить формат переговорного процесса, пытается обвинять Азербайджан в «агрессивной риторике», якобы, страна готовит население не к миру, а к войне. Истина же состоит в том, что речь идет не об «агрессивной риторике» Азербайджана, а об агрессивных действиях Армении», - сказала Л.Абдуллаева.
Л.Абдуллаева заявила, что до сих пор заявления руководства Армении вызывают больше вопросов, нежели способствуют созданию соответствующих условий для обеспечения мира и развития региона.
«Чем раньше премьер-министр Армении поймет, какую пользу принесет региону и конкретно его стране урегулирование конфликта, тем раньше он сможет реализовать обещанную населению Армении «экономическую революцию»», - добавила Л.Абдуллаева.
Вчера премьер Армении Никол Пашинян заявил, что Ереван видит лишь мирную развязку карабахского конфликта, но это не означает, что Армения не должна быть готова к войне.
«Для решения вопроса необходимо установление атмосферы мира. Сегодня в регионе нет атмосферы мира», - сказал Н.Пашинян, отвечая на вопросы депутатов парламента.
Говоря о подготовке народов к миру, Н.Пашинян заявил: «Говорят – подготовить народы к миру, а не народ. Следовательно, если в одной стране правительство не готовит свой народ к миру, то и правительство другой страны не может готовить свой народ к миру. Мы будем действовать соразмерно ситуации», - отметил премьер Н.Пашинян.