ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար ծանուցում է ստացել Մակեդոնիան Հյուսիսային Մակեդոնիա վերանվանելու մասին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը պաշտոնական ծանուցում է ստացել Մակեդոնիան Հյուսիսային Մակեդոնիա վերանվանելու մասին, հայտնել է գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Սթեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը պաշտոնական ծանուցում է ստացել 2019 թվականի փետրվարի 12-ի Պրեսպի համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու մասին, որում, ի թիվս այլոց, կողմերը նշում են իրենց համաձայնությունը «Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն» անվանմանը», - նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է այս իրադարձությունը և հավանություն տվել այն փաստին, որ Աթենքը և Սկոպիեն կարողացել են կարգավորել այս վեճը։

Гутерреш получил уведомление о переименовании Македонии
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш официально получил уведомление о том, что бывшая югославская Республика Македония отныне называется Северная Македония, сообщает официальный представитель генсека Стефан Дюжаррик.
"Генеральный секретарь получил официальное уведомление о вступлении в силу Соглашения Преспа от 12 февраля 2019 года, в котором, среди прочего, выражается согласие сторон на название “Республика Северная Македония”, - говорится в сообщении Дюжаррика.
По его словам, генсек "приветствует это событие, которое позволяет урегулировать давний спор между Афинами и Скопье и демонстрирует, что даже кажущиеся неразрешимыми вопросы могут быть решены на основе диалога и политической воли".